Lajme

Rrëfehet pacienti nga Podujeva që është gati të shërohet nga koronavirusi

Vëlla e motër nga Dumnica e Podujevës, të infektuar me virusin korona rreth dy javë më parë, janë drejtë shërimit.

Pacienti 61-vjeç, (emër i njohur për redaksinë), ka rrëfyer për IndeksOnline gjithë atë që e përjetoi gjatë këtyre dy javëve.

Ai ka thënë se bashkë me motrën 54-vjeçare, gjatë vikendit mund të lirohen nga Klinika Infektive, sepse atij testi i parë i ka dalë negativ ndërsa para se të lirohet do t’i bëhët edhe një test tjetër.

“Gjatë gjithë kohës sa kam qenë në Infektivë nuk mu ka paraqitë ndonjë sëmundje e rëndë. Kisha koll, por tani gjëndja shendetësore e imja dhe e motrës simë me të cilën jam këtu në Klinikën Infektive është e mirë. Po shpresojmë që gjatë vikendit të lirohem pasi testi i parë me doli negativ”, ka thënë 61-vjeçari për IndeksOnline.

Pacienti nga Dumnica e Podujevës, babai i të cilit vdiq të dilën si pasojë e këtij virusi, ka treguar se nga Italia ka ardhur me datën 5 mars dhe dyshon se me këtë virus u infektua gjatë udhëtimit për në Kosovë.

“Unë jetoj në një zonë në Itali ku virusi nuk ka depërtuar shumë. Pra dyshimet e mia janë se me këtë virus jam infektuar rrugës për në Kosovë, dy javë më parë”, ka rrëfyer pacienti i cili po shërohet në QKUK.

Ai bashkë me motrën e tij, që 12 ditë ndodhën në Infektivë, ku po marrin tretmanin e nevojshëm nga mjekët përkatës.

Pacienti u ka bërë apel të gjithë qytetarëve të vendit që të respektojnë masat të cilat i ka marrë qeveria për parandalimin e këtij vurisi i cili po ua merr jetën shumë personave në mbarë botën.

Ndërkohë ministri i Shëndetësisë, Arben Vitija mbrëmë ka thënë se për të konstatuar shërimin e një pacienti me COVID-19, nevojiten të bëhen dy testime dhe nëse dalin negative, mund të konstatojmë se pacienti është shëruar.

Ai u ka premtuar qytetarëve të Republikës së Kosovës që do të njoftohen në kohë reale rreth pandemisë, ashtu sikur kanë bërë deri sot.

Postime të ngjajshme
Lajme

Haradinaj flet për qeverinë e udhëhequr nga Kurti

Lajme

Infektologu Valbon Krasniqi jep disa këshilla për shtatzënat për t’u mbrojtur nga koronavirusi

Lajme

Gjermania shkon drejt rrafshimit të kurbës me më pak se 1,500 vdekje

Lajme

Lladrovci: Pa panik, ende nuk kemi informacion zyrtar se i infektuari është banor i Drenasit