Lajme

RIDEA prezanton studimin “Personat e pagjetur” dhe “Personat e zhvendosur”

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit (RIDEA) sot prezanton studimin “Personat e Pagjetur” dhe “Personat e Zhvendosur” në kontekstin e marrëveshjes eventuale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë .

Në këtë konferencë do të shpalosen disa nga gjetjet kryesore dhe rekomandimet nga studimet në fjalë. Këto studime trajtojnë tema specifike që mund të jenë pjesë e marrëveshjes eventuale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, përcjellin mediat.

Punimet hulumtuese ofrojnë këshilla dhe sugjerime konkrete për institucionet e Kosovës se cili duhet të jetë pozicioni specifik i Kosovës në secilën prej çështjeve të lartpërmendura.

Punimet japin përgjigje dhe rekomandime në disa nga çështjet si: Çfarë duhet të insistojë Kosova në dialog me Serbinë për çështjen e personave të pagjetur dhe të zhvendosur? A ka Serbia informacione për vendndodhjen e personave të pagjetur? Dhe cili mund të jetë roli specifik i BE-së në këtë çështje?

Prezantimi bëhet në ora 10:15 në Hotel Sirius në Prishtinë.

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat