Sport

Reagojnë edhe “Intelektualët” lidhur me festivalin e birrës që do të mbahet në Korçë

Edhe “Intelektualët” kanë reaguar lidhur me festivalin e birrës që do të mbahet në Korçë, shkruan Zeri.info.

Kjo thirrje vije pasi në këtë festival është planifikuar që të përformojë këngëtari serb, Goran Bregoviq.

Mes tjerash, “Intelektualët” kanë shkruar se personat që marrin pjesë në këtë festival, nuk do të jenë të dëshiruar në qytetin e Gjilanit.

Reagimi i plotë nga “Intelektualët” (pa ndërhyrje):

“Reagim nga Intelektualët në lidhje me Bashkinë e Korçës dhe agjendën e planifikuar për festivalin e birrës.

Bashkësia e Korçës nëse nuk është e njoftuar mbi të kaluarën e këngëtarit serb duhet të ketë parasysh disa fakte që janë te lidhura ngushtë me historinë e kombit Shqiptar, e më saktë ne luftën e fundit në Kosovë “nxitjen” qe pikërisht këngëtari në fjalë e kishte bërë, a thua vallë sa persona janë vrarë, zhdukur ? A thua sa çetnikë janë frymzuar nga këngët e tij ?

Intelektualët 1998 bëjn thirrje publike për ndalimin e “Festivalit të fyerjes”, ose në të kundërten të gjithë ata që marin pjesë në këtë festival nuk do të jenë të dëshiruar në qytetin tonë, aty ku mbizotron atdhedashuria dhe ideali.

Ne nuk harrojmë, gjaku i dëshmorve është i shenjtë dhe ashtu do të mbetët përgjithmonë.

Me respekt.

Intelektualët 1998

Gilan”.

Postime të ngjajshme
Sport

Pas ndeshjes me Lazion, Mourinho fjaloset me gazetarë dhe e braktis konferencën

Sport

Ylli i Serie A shënon gol të mrekullueshëm me shishe të ujit në dorë

Sport

Dueli i zjarrtë në Champions, PSG – Man City: Guardiola ka disa fjalë për Messin

Sport

Joshua u dërgua në spital menjëherë pas humbjes ndaj Usyk