Lajme

Rastet e reja me COVID-19, janë nga këto qytete

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë regjistruar 68 raste të reja me koronavirus.

Sipas IKSHPK-së, në 24 orët e fundit një person i prekur me koronavirus ka ndërruar jetë, duke e çuar në 648 numrin e përgjithshëm të viktimave, shkruan lajmi.net.

IKSHPK-ja bën të ditur se në 24 orët e fundit janë shëruar edhe 33 pacientë dhe numri i përgjithshëm i të shëruarve ka arritur në 14 mijë e 368.

Njoftimi i plotë, pa ndërhyrje:

33 TË SHËRUAR DHE 68 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 702 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 68 raste pozitive. Brenda 24 orëve është raportuar një rast i vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv (1 rast Klinika Infektive, QKUK).

Numri total i rasteve pozitive është 16.247 raste nga 75.288 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 648 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 33 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 14.368 raste, kurse numri i rasteve aktive është 1.231.

Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 21 raste, komuna Gjilan 11 raste, komuna Gjakovë 10 raste, komuna Deçan 6 raste, komuna Pejë 6 raste, komuna Viti 3 raste, komuna Malishevë 2 raste, komuna Podujevë 2 raste dhe me nga një rast komunat Ferizaj, Klinë, Lipjan, Mitrovicë, Prizren, Shtime dhe Vushtrri.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!

Mbani higjienën!

Respektoni distancën!.

Postime të ngjajshme
Lajme

Gjuajtje me armë në Prishtinë, policia del në vendin e ngjarjes

Lajme

Nuri Seferi nuk qëndron as dy minuta në ring, mundet nga boksieri rus

Lajme

“Isha i fshatit, katunar i Marevcit”, Pacolli rrëfehet edhe për dashurinë e tij të parë

Lajme

Pacolli flet për milionin e parë dhe tregon sa para mban zakonisht në xhep