Lajme

Rastet e reja me Covid-19, janë nga këto komuna

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka publikuar raportin ditor rreth situatës me koronavirus.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë regjistruar edhe 301 raste të reja me koronavirus.

Sipas IKSHPK-së, po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe dy persona të cilët ishin të prekur me COVID-19, kështu duke e çuar në 1.357 numrin e përgjithshëm të viktimave, shkruan lajmi.net.

Njoftimi i plotë i IKSHPK-së, pa ndërhyrje:

457 TË SHËRUAR DHE 301 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.459 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 301 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 2 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Fushë-Kosovë 1 rast (80 vjeç), Prishtinë 1 rast (58 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 52.634 raste nga 190.879 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.357 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 457 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 43.835 raste, kurse numri i rasteve aktive është 7.442.

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 103 raste, Podujevë 32 raste, Fushë-Kosovë 20 raste, Pejë 17 raste, Lipjan 16 raste, Vushtrri 15 raste, Mitrovicë 14 raste, Drenas 13 raste, Ferizaj 12 raste, Gjakovë 10 raste, Obiliq 10 raste, Gjilan 6 raste, Shtime 6 raste, Prizren 5 raste, Rahovec 5 raste, Malishevë 4 raste, Viti 4 raste, Kamenicë 2 raste, Klinë 2 raste, Skenderaj 2 raste, Suharekë 2 raste dhe Dragash 1 rast.

IKShPK apelon te të gjithë qytetarët që të vijnë të testohen në SARS-CoV-2 sipas indikacioneve epidemiologjike, në të gjitha Qendrat rajonale të shëndetësisë publike në Kosovë.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!

Mbani higjienën!

Respektoni distancën!.

Postime të ngjajshme
Lajme

OBSh-ja: Do të triumfojmë në luftën kundër Covid-it

Lajme

Shqipëri, pandemia nxit investimet në klinika private

Lajme

Abrashi, LDK do t’i ruaj votat që i ka pasur: Largimi i Vjosa Osmanit s’ka ndikuar

Lajme

Pejë, në spital janë duke u trajtuar 72 pacientë të prekur me Covid-19