Sport

Pse Lionel Messi është lojtari më i mirë i dekadës

Ka shumë arsye pse Lionel Messi është lojtari më i mirë i 10 viteve të fundit.

Metrika më e dukshme është se ai është votuar si lojtari më i mirë në botë katër herë (2011, 2012, 2015, 2019) vetëm në 10 vitet e fundit, ndërsa ka pasur vetëm një rast në atë periudhë që ai ka përfunduar më poshtë se i dyti. Gjithashtu, numri i tij i çmimeve të Topit të Artë arriti në gjashtë në total.

Para se Messi të rishkruante historinë, nga tre trofetë e Topit të Artë të fituar nga Johan Cruyff, Michel Platini dhe Marco van Basten konsideroheshin arritje të pabesueshme. Tani, ai rekord i vjetër është shkatërruar plotësisht dhe askush tjetër nuk është afër që ta thyejë atë.
Një tregues i cilësisë së lartë të mendjes së Messit është se një sezon zhgënjyes sipas standardeve të tij do të konsiderohej ende i jashtëzakonshëm nga kushdo tjetër.

Numri i tij më i ulët i golave ​​në një sezon të vetëm që nga viti 2011 është 31 në të gjitha garat.

Në sezonin 2011/12, Messi e gjeti rrjetën për plotë 73 herë për Barcelonën. As Cristiano Ronaldo në kulmin e tij absolut nuk i është afruar asnjëherë këtij numri, ndërkohë që edhe shumica e sulmuesve të klasit botëror do të kishin vështirësi për të shënuar 73 gola në dy sezone.

Messi nuk ka reshtur kurrë së fituari trofe apo duke thyer rekorde gjatë dekadës së fundit, shkruan 90Min, transmeton Klankosova.tv.

Ai ka vënë duart në gjashtë tituj të La Ligës gjatë asaj kohe dhe dy tituj të Ligës së Kampionëve. Në vitin 2011, triumfi i tij i tretë në Ligën e Kampionëve në përgjithësi, ai ishte hajmali dhe talenti i jashtëzakonshëm i një skuadre të Barcelonës që konsiderohet gjerësisht si skuadra e vetme më e madhe në historinë e futbollit.

Të duhet një talent i plotfuqishëm për të qëndruar kokë e shpatull mbi lojtarë si Xavi dhe Andres Iniesta, por ky ishte dhe është niveli në të cilin Messi ka qenë vazhdimisht për kaq shumë kohë. Aftësia dhe arritjet e jashtëzakonshme janë një gjë, por jetëgjatësia për të përsëritur dhe përsëritur është krejt tjetër.

Para Messit, rekordi i të gjitha kohërave i Barcelonës për gola ishte 232, e vendosur nga Cesar Rodriguez në vitet 1950. Messi gati e trefishoi atë në 672 gola në kohën kur u largua nga Camp Nou për në Paris Saint-Germain.

Në kohën kur u largua nga Barcelona, ​​Messi gjithashtu kohët e fundit ishte në krye të tabelës së paraqitjeve të të gjitha kohërave të klubit, me 778. Shumë pak lojtarë do të luajnë kaq shumë lojëra në karrierën e tyre në tërësi, pa marrë parasysh një nga klubet më të mira në botë. Kjo jetëgjatësi dhe qëndrueshmëri janë vërtet të jashtëzakonshme.

Ai ka ripërcaktuar plotësisht standardet në nivelin më të lartë të lojës.

Related posts
Sport

Granit Begolli afër marrëveshjes me skuadrën e madhe kosovare

Sport

Këto janë 12 skuadrat që tanimë kanë siguruar kualifikimin nga grupet e Ligës së Kampionëve

Sport

PAMJET: “Shpërthen” stadiumi San Siro, shënohet goli i parë në ndeshjen Milan-Liverpool

Sport

Kroos me gol spektakolar zhbllokon shifrat në ndeshjen Real Madrid – Inter

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *