Blic Plus

Pse 14 shkurti është festa e të dashuruarve?

Shën Valentini, origjina e kësaj feste për të dashuruarit

Shumë çifte rezervojnë darkën e Shën Valentinit në restorantet më të shtrenjta, disa të tjerë nën ndikimin e kësaj dite të dashurisë vulosin ndjenjat e tyre duke dhuruar unaza fejese. Luleshitësit zbukurojnë tezgat e tyre me trëndafila të kuq, dyqanet zbukurohen me këtë temë dhe është e pamundur të harrosh një ditë kaq festive, megjithatë ka nga ata që preferojnë të mos i nënshtrohen thirrjes së marketingut dhe të bindur se ata e duan partnerin e tyre çdo ditë, pavarësisht nëse është Dita e Shën Valentinit apo jo, ata vendosin të përjashtojnë veten nga festimi i kësaj feste dhe të transformojnë kuptimin e fjalës “Të dua” në një fenomen biznesi.

Por ashtu si me Krishtlindjet, Karnavalet, Ditën e Babait, Ditën e Nënës dhe gjithë të tjerat, është e vërtetë që marketingu i ka bërë këto festa komerciale, por ato janë ende një mënyrë për të ndaluar gjithçka dhe për të festuar disa vlera që janë rezultat i kulturave tona.

Pse Dita e Shën Valentinit festohet në 14 Shkurt?

Për t’iu përgjigjur kësaj pyetjeje ne duhet të hedhim një hap në epokën parakristiane dhe të arrijmë në 496 pas Krishtit, pasi kjo ishte dita kur Papa Gelasius I vendosi t’i japë fund një serie ritesh pagane të lindura nën emrin e Zotit të pjellorisë, Luperco.

Këto rite, të njohura si lupercalia, u zhvilluan në 15 Shkurt. Në atë ditë, epshi pushtoi çdo cep të qytetit, burra të zhveshur që mbanin kamxhikë prej lëkure dhie ndiqnin gratë nëpër rrugët e Romës, madje edhe shtatzëna dhe i fshikullonin, në emër të një riti të mirë që do t’i bënte më pjellorë. Atë ditë kishte gjithashtu një vend për fekondim simbolik dhe u krye një rit tjetër që parashikonte formimin e çifteve midis beqarëve të qytetit duke tërhequr emrat e tyre me short.

Sipas burimeve të tjera, 14 shkurt i detyrohet kremtimit të veprës së Shën Valentinit, peshkopit Terni (atëherë Interamna) i cili u flijua në 14 Shkurt për festimin e një martese të pahijshme midis dy të dashuruarve, Serapia dhe Sabino. Kujtesa për sakrificën e tij do të merrte emrin e tij. Thuhet se ky njeri luftoi në emër të dashurisë dhe të dashuruarve dhe se kur dëgjoi dy të dashuruar duke grindur ai ndërhyri për t’i pajtuar duke u dhënë atyre një simbol të kuq të paqes.

Me kalimin e kohës, siç ka ndodhur për shumë festa të tjera, Dita e Shën Valentinit ka qenë në shënjestër të marketingut dhe është shfrytëzuar nga tregtia, por kjo është një histori krejt tjetër.

Postime të ngjajshme
Blic Plus

30 prilli "Dita ndërkombëtare e muzikës Jazz"

Blic PlusLajme

Pamje se si gjuan me armë zjarri ndaj personit që ia bëri ‘like’ foton të dashurës së tij

Blic Plus

Kush ishte Robert Hanssen, pse njihet si fatkeqësia e SHBA-ve

Blic Plus

Kaos në avion, pasagjeri i dyshuar me Covid-19 ndërron jetë