Ekonomi

Policia britanike konfiskon Bitcoin në vlerë mbi një milion dollarë

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Një gjykatës britanik urdhëroi konfiskimin e kriptovalutës Bitcoin me vlerë prej 1.1 milion dollarë nga një haker, i cili po vuan dënimin e tij në burg për të kompensuar viktimat e tij.

Grant West, 27 vjeçar, i cili u arrestuar në shtator të 2017-së, ju konfiskuan një numër llogarish ku mbante Bitcoin.

Ai do t’i shpenzojë edhe katër vite të tjera në burg nëse do të refuzonte vendimin e gjykatës që urdhëroi konfiskimi e vlerës prej 920 mijë stërlina.

Autoritetet britanike kanë pasur në posedim 82 Bitcoin por në kohën e konfiskimit vlera e kriptovalutës është ndryshe prej asaj që ka qenë atë kohë.

Ata thanë se West kishte përdorur një mjet të quajtur Sentry MBR për të realizuar sulme brute-force ndaj 17 kompanive. Llogaritë e hakuara më pas ai i shiste në tregun e zi kriminelëve të tjerë kibernetikë.

Në mesin e viktimave ishin emra të profilit të lartë si Uber, Groupon dhe T-Mobile. /Telegrafi/

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
EkonomiLajme

Ministria e Financave shpreh qëndrimin e saj për buxhetin e vitit 2020

Ekonomi

ATK e mbush buxhetin e shtetit me rreth 500 milionë euro

Ekonomi

Numri i aplikimeve për azil në Gjermani bie për 14 për qind

Ekonomi

Shtetet e Bashkuara kufizojnë eksportet e pajisjeve të inteligjencës artificiale