Sport

Pique e fajëson shortin me ‘hedhje të monedhës’ për humbjen e Spanjës në penallti ndaj Italisë

Mbrojtësi i Barcelonës, Gerard Pique beson se nuk është e drejtë që me anë të hedhjes së monedhës të përcaktohet se kush do të gjuajë penalltinë e parë, duke pasur parasysh që ata që gjuajnë të parët zakonisht fitojnë.

Italia rezervoi një vend në finalen e Euro 2020, duke mundur Spanjën me penallti në gjysmëfinalen e zhvilluar në Stadiumin Wembley në Londër.

Federico Chiesa zhbllokoi rezultatin duke e çuar Italinë në epërsi 1-0, por Alvaro Morata barazoi rezultatin 1-1 në minutën e 80-të, duke dërguar ndeshjen në kohën shtesë dhe më pas në penallti.

Italia gjuajti e para me Manuel Locatellin, i cili humbi penalltinë e tij, por, për fat të mirë për Azzurrët, Dani Olmo dërgoi goditjen e tij mbi traversë.

Sidoqoftë, mbrojtësi i Barcelonës, Pique beson se Italia kishte epërsinë ndaj kombëtares La Roja pasi ata gjuajtën të parët, duke fituar shortin në hedhjen e monedhës.

Morata humbi penalltinë vendimtare për Spanjën, ndërsa Jorginho ishte kirurgjikal nga vendi dhe dërgoi Azzurrët në finalen e madhe.

Në finale, Italia do të përballet me Anglinë ose Danimarkën në Stadiumin Wembley të dielën më 11 korrik.

Postime të ngjajshme
Sport

Napoli mposht bindshëm Bayernin në kuadër të miqësoreve para-sezonale

Sport

Liverpool gati kontrata e reja për 6 yjet e tyre, disa nuk janë në listë

Sport

Zyrtare: Rahoveci prezanton përforcimin e ri i cili vjen nga Llapi

Sport

Zyrtare: Futbollisti shqiptar largohet nga Prishtina