Lajme

Pfizer ka edhe një lajm fantastik rreth vaksinën ndaj koronavirusit

Kompani “Pfizer” ka marrë sot rezultatet e reja rreth vaksinës ndaj koronavirusit. Kompania amerikane ka bërë të ditur se në analizat e reja rezultati i sukesit të vaksinës është 95%.

  • Advertisement –

Po ashtu, lajm i mirë nga kompania është përfundimi se vaksina nuk prodhon asnjë efekt anësor.

Të dhënat treguan se vaksina parandalonte format e lehta dhe të rënda të Covidit-19, ndërsa efektiviteti i saj te të moshuarit është 94%.

Kompania ka njoftuar se ka aplikuar në Administratën e Ushqimit dhe Barnave për autorizimin emergjent.

Nëse FDA-ja autorizon vaksinën me dy doza, “Pfizer”-i ka thënë se mund të ketë deri në 50 milionë doza në dispozicion deri në fund të vitit dhe deri në 1.3 miliardë në fund të vitit të ardhshëm.

Gysma e furnizimit të tij do të shkojë në Shtete të Bashkuara këtë vit.

Postime të ngjajshme
Lajme

Familja nga Kukësi që u zhvendos në Kosovë ka një hall të madh

Lajme

Podujevë: Hajnat i hyjnë në katin e tretë dhe i vjedhin 2000 euro, ari, pasaporta e 4 kartela bankare

Lajme

Deputetja e LDK-së për Albin Kurtin: Ai është diktator

Lajme

Çfarë i ndodh trupit pas një gripi normal, mund të fitoni antitrupa kundër Covid-19?