Lajme

Për shpërndarjën e Kuvendit të Kosovës shkruajnë mediat e huaja

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Shpërbërja e Kuvendit të Kosovë – bëhet lajm kyq për mediat ndërkombëtare, të.

“Ligjvënësit kosovarë kanë votuar për shpërndarje të Parlamentit duke shtuar rrugën për mbajtjen e zgjedhjeve të përgjithshme, pasi Kryeministri Ramush Haradinaj kishte dhënë dorëheqje muajin e kaluar”, shkruan Reuters.

“Deputetët kosovarë shpërndajnë parlamentin, për të shtruar rrugën drejt zgjedhjeve të parakohshme”, shkruan titulli i AFP.

Shikimi politik vjen pasi Kosova është në një bllokim me Serbinë, e cila ende refuzon pavarësinë e provincës së dikurshme të shpallur në 2008.

Ndërsa shumica e botës perëndimore njeh Kosovën, Serbia dhe aleatët e saj Kina dhe Rusia nuk e bëjnë këtë, duke e mbyllur atë në mënyrë efektive nga KB.

Zgjedhjet e reja do t’i vendosin bisedimet e udhëhequra nga BE për më gjatë, me një takim të planifikuar në shtator që ka të ngjarë të shtyhet, shkruan franch24

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat