Lajme

Pendarovski: Reformat në mbrojte do vazhdojnë edhe pas anëtarësimit në NATO

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Anëtarësimi ynë në NATO është prioritet i vjetër strategjik që nga pavarësia e vendi, apo më mirë thënë nga viti 1993 kur u soll rezoluta për anëtarësim në NATO.

Kështu u shpreh Kryetari i Shtetit, dhe Komandant suprem i Forcave të Armatosura të vendit Stevo Pendarovski në manifestimin për hirë të 27 vjetorit të themelimit të Armatës.

Kjo armatë sipas tij është shndërruar në një Armatë profesionale, multietnike dhe e cila bënë pjesë në mesin e 30 armatave të vendeve anëtare të NATO-së.

“Zgjidhja e çështjes së emrit me Greqinë, me nënshkrimin e Marrëveshjes së Prespës, kemi arritë vetëm në një hapë largë qëllimit tonë të kahershëm, anëtarësimi në NATO, për çka kemi punuar pa ndërprerë kaq vite. Nëse deri tani ka pasë të atillë që kanë menduar se nuk mund të bëhemi anëtare e 30 e NATO-së, tani kjo është një gjë e realizueshme. Tani një nga prioritetet në këtë fazë të reformave, plotësishtë do ta përkrahi përpjekjet e Qeverisë që si një anëtare e NATO-së të ndajmë 2 % nga BPV për Armatën“, u shpreh kryetari i shtetit Stevo Pendarovski./aktuale.mk/

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat