Lajme

Pas fitores së Biden, vjen thirrja urgjente e ushtarakut Shqiptaro-Amerikan: Ky është skenari i Serbisë, Kosova ta bëjë këtë gjë

Ushtaraku Shqiptaro-Amerikan, Muharrem Maralusha, në një postim në Facebook ka paralajmëruar se nuk duhet vazhduar dialogu me Serbinë.

Ai ka porositur kastën politike që ta ndalë dialogun, derisa Serbia të kërkojë falje për të gjitha të bëmat e saj gjatës periudhës së luftës.

Maralusha shkruan në llogarinë e tij se qëllimi i Serbisë është që përmes Minishengenit të kthehet në Kosovë, kështu pa e shpenzuar asnjë plumb.

Kjo thirrje nga ushtaraku Shqiptaro-Amerikan vjen menjëherë pas fitores së madhe të demokratit Joe Biden, i cili njihet si një përkrahës i madh i pavarësisë së Kosovës.

Ja shkrimi i tij:

Ushtaraku Shqiptaro-Amerikan, Muharrem Maralusha

Jo Minishengen me Serbinë derisa Serbia te mos përgjigjet për mizoritë dhe shkatërrimet e luftës se 90-tës. Në zgjedhjet e reja që duhet te bëhen në Kosove sa më shpejtë – duhet te zgjidhen deputete/të që ta votojnë poshtë MINISHENGENIN. Se me anë te minishengenit, Serbia po kthehet në Kosovë pa e shpenzuar asnjë plumb.

Minishengeni është pranue dhe votuar nga Qeveria e Isa Mustafes/Hotit/ Hashimit dhe me pëlqimin e Edi Ramës. Qeveria e Re që do të krijohet mbas zgjedhjeve të reja duhet me u larguar nga çdo dialog me Serbinë derisa Serbia të pranojë mizoritë ndaj shqiptarëve dhe tokave shqiptare.

Simbas eksperiencës time gjatë 50 vjetëve të fundit si ushtarak: Kur mos hi në luftë në qoftë se nuk je më i fort se armiku, Kosova nuk ka nevojë për një vazhdim të dialogut por Serbia ka nevojë.

Në çdo dialog me Serbinë – Kosova do të bisedojë si një anë e dobët. “KURRË MOS JA NIS NJË KONFLIKTI ME NJË ARMIK QE ËSHTË MË I FORTË SE TI”.

JO DIALLOG ME SERBINË.

Postime të ngjajshme
Lajme

Eskalon deputeti i Vetëvendosjes, ka fjalë të rënda për Richard Grenell

Lajme

Rastet e reja me COVID-19, janë nga këto komuna

Lajme

Shënohen edhe 14 viktima me koronavirus, kjo është mosha e tyre

Lajme

Ky është numri i rasteve të reja me COVID-19