Lajme

Njihuni me vogëlushin që u lind me 17 shkurt të vitit 2008 dhe që mban emrin Kosovë

Data më e rëndësishme në historinë e Kosovës mbetet 17 shkurti i vitit 2008.

Në këtë ditë Kosova shpalli Pavarësinë duke u bërë shteti më i ri i Evropës.

Ndërsa sot feston 13 vjetorin e saj, dhe festimet për këtë festë janë shtrirë në të gjitha trojet shqiptare por edhe jashtë saj.

Që nga ajo ditë shumë emra u lanë të ngjashëm me shtetin e Kosovës. Kosovë e Kosovare u lanë emra shumë fëmijëve gjithandej globit.

Por për dikë ky emër është edhe më i veçantë. 17 shkurti i 2013-ës ishte i veçantë për një familje nga Kosova e cila jeton në Gjermani.

Po në këtë ditë ka lindur vogëlushi që shihni në foto. Ai është regjistruar në Gjermani me dy emra, njërin Kosovë që simbolizon datën dhe orën kur është shpallur Pavarësia e Kosovës dhe emrin e dytë e ka Dorian.

Postime të ngjajshme
Lajme

Letra e nëntë vjeçarit nga Kosova drejtuar Joe Bidenit

Lajme

Ministria e Shëndetësisë tregon se si kanë dështuar t’i sigurojnë vaksinat anti-COVID

Lajme

Detaje të reja nga grabitja në KEDS: Personat e maskuar nën kërcënimin e armëve vodhën një shumë të madhe parash

Lajme

Duda Baljen e njihni, por jo edhe vajzën e saj! Duken si dy shoqe të ngushta