Lajme

Njëvjeçari pothuajse vdiq pasi gëlltiti një bateri, kreu 28 operacione për të shpëtuar

Një baba zemërthyer ka shpërndarë fotografi pas operacionit të djalit të tij i cili kishte 28 operacione pasi gëlltiti një bateri të vogël.

Ollie Lennon ishte vetëm një vjeç kur prindërit vunë re se ai po luftonte për të mbajtur ushqimin e ngurtë, me mjekët që fillimisht mendonin se kishte diçka tjetër. Disa ditë më vonë, një ultrazë zbuloi se një bateri ishte në fytin e tij.

Ollie kishte 28 operacione të ndryshme për të shpëtuar jetën e tij, përfshirë një në të cilën kirurgët duhej të dilnin pas zemrës së tij.Ndonjëherë, atij iu dha vetëm një shans prej 10 përqind për të mbijetuar dhe prindërve të tij u tha që ai ‘nuk do të shërohet kurrë plotësisht’.

Tani, babai i tij Elliot zbuloi fotografinë e të voglit trim dhe paralajmëroi prindërit e tjerë të kontrollonin për shenja paralajmëruese, transmeton Klan Kosova.

Ollie u paraqit në Spitalin Worthing, West Sussex më 29 maj 2017 me një kollë dhe duke mos qenë në gjendje të mbante ushqimin, por derisa prindërit e tij zbuluan baterinë u zbulua serioziteti i plotë i situatës.

Pavarësisht kësaj, fëmija një vjeçar ende kishte nevojë për trajtim shpëtues të jetës nga specialistët në Great Ormond Street Hospital, Londër.

Stafi mjekësor paralajmëroi se niveli i kujdesit intensiv që kërkonte Ollie do të thoshte se ai kishte vetëm 10 përqind shanse për të mbijetuar kur u transferua në spital.

Pas 28 operacioneve, Ollie mbijetoi, por dëmi i shkaktuar nga soda kaustike brenda trupit të tij e ka lënë atë jashtëzakonisht të sëmurë.

‘Ai kurrë nuk do të shërohet plotësisht’, tha Elliott. ‘Ai kurrë nuk do të jetë në gjendje të jetë si fëmijët e tjerë.’

Postime të ngjajshme
Lajme

KEDS njofton për zonat që do të kenë mungesë të energjisë elektrike

Lajme

Valon Syla i lidh përgjimet me Xhelal Sveçlën e Haki Abazin

Lajme

Sindikata e Zjarrfikësve letër kryeministrit, ka disa kërkesa

Lajme

Rrufeja godet dasmorët, së paku 17 të vdekur