Lajme

Nga sot mund të caktoni termin për vizë në Ambasadën gjermane

Sot pritet të hapet linku për termine për viza pune në Ambasadën Gjermane në Kosovë.

Ambasada ka njoftuar se lista e pritjes për caktimin e terminit për parashtrimin e kërkesës për vizë për muajin tetor do të hapet sot, më 7 shtator, në orën 11:00.

Si rezultat i kërkesave të shumta, ambasada bëri të ditur se lista e pritjes për terminë për muajin shtator është mbyllur.

Ambasada gjermane gjithashtu ka njoftuar se për të gjithë ata që duan të caktojnë një termin për vizë për në muajin tetor, atë mund ta bëjnë nga sot në orën 11:00 përmes sistemit të aplikimit online.

Megjithatë, kushdo që mendon një udhëtim drejt Gjermanisë, duhet të dijë se do të duhet t’u përmbahet disa kushteve anti-COVID, si:

Të posedojnë një dëshmi mbi vaksinimin e plotë kundër Covid-19 me një nga vaksinat e lejuara EMA (aktualisht BionTech-Pfizer/Cominarty, Moderna, AstraZeneca/Vaxzevria – secila nga dy doza, Johnson&Johnson/Janssen – një dozë) – doza e fundit e vaksinës duhet të jetë marrë në së paku 14 ditë më parë.

ose

– Mund të dëshmojnë që për ata vlen njëra nga përjashtimet e kufizimeve aktuale të udhëtimit (dëshmitë duhet të sillen me vete me rastin e parashtrimit të kërkesës për vizë).

Linku për caktim të terminit mund ta gjeni duke klikuar KËTU.

https://service2.diplo.de/rktermin/extern/choose_realmList.do?request_locale=de&locationCode=pris

Postime të ngjajshme
Lajme

‘Amerika merr në dorë komplet situatën’

LajmeSport

Joshua - Usyk, këtu mund ta shikoni "LIVE" meçin!

Lajme

U mbajt mbledhja e Këshillit të Sigurisë së Kosovës, ja për çfarë u diskutua

Lajme

Tragjike: Vetura del nga rruga dhe bie në lumë, një i vdekur dhe dy të lënduar