Lajme

Ndërtesa e Kuvendit të Kosovës ndriçohet me ngjyrë rozë

Në kuadër të muajit kundër kancerit të gjirit, ndërtesa e Kuvendit të Kosovës sonte është ndriçuar me ngjyrë rozë, në shenjë solidarizimi me nënat, gratë dhe vajzat që përballen me këtë sëmundje të rrezikshme.

Kryetarja e Kuvendit Vjosa Osmani me këtë rast ka kërkuar nga institucionet përgjegjëse t’i shtojnë kapacitetet për diagnostikim dhe trajtim të kancerit të gjirit, duke thënë se detektimi i hershëm shpëton jetë.

Postimi i plotë:

Sot, në kuadër të muajit kundër kancerit të gjirit, ndërtesa e Kuvendit të Kosovës është ndriçuar me ngjyrë rozë, në shenjë solidarizimi me të gjitha ato nëna, gra, e vajza, të cilat përballen me
kancerin e gjirit. Për t’i kujtuar ato që na lanë dhe për t’i inkurajuar edhe më tej ato që ngadhënjyen në këtë sfidë.
Rrëfimi i tyre duhet të jetë mësimi më i mirë për rëndësinë e diagnostikimit të hershëm. Kanceri i gjirit është një nga sëmundjet më të shpeshta te gratë, andaj është jetike të rritet vetëdija qytetare dhe të praktikohet kontrolli te mjeku. Njëkohësisht, institucionet përgjegjëse duhet t’i rrisin kapacitetet për diagnostikim dhe trajtim të sëmundjes.

Detektimi i hershëm shpëton jetë!

Postime të ngjajshme
Lajme

Rastet e reja me COVID-19, janë nga këto qytete

Lajme

Ky është numri i të infektuarve me COVID-19, në raportin 24 orësh në Kosovë

Lajme

Ish-deputeti VV’së rrëfen për përballjen me Covid-19

Lajme

Lukaku thyen një tjetër rekord tek Inter