Sport

Muriqi: Ndeshja me Çekinë vendimtare, do t’i përballojmë mungesat

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Vedat Muriqi e pranon se ndeshja kundër Republikës së Çekisë do të jetë vendimtare në përpjekjet e Kosovës për t’u kualifikuar në Kampionatin Evropian 2020, i vetëdijshëm për mungesat e shumta me të cilat përballet kombëtarja verdhekaltër.

Duke folur në një konferencë për media të mërkurën mbrëma, sulmuesi i Galatasaray Muriqi tha ekipi kombëtar është duke u përgatitur me të gjitha forcat për të qenë plotësisht i gatshëm për ndeshjen e Grupit A kualifikues kundër Çekisë të shtunën në Prishtinë, raporton Gazeta Express.

Kosova – e cila përballet me pesë mungesa shumë të mëdha, si Arbër Zeneli, Milot Rashica, Hekuran Kryeziu, Herolind Shala dhe Benjamin Kololli – qëndron vetëm një pikë mbrapa Çekisë, e cila mban pozitën e dytë më 6 pikë, aq sa ka edhe lideri Anglia. Kjo e fundit, megjithatë, ka një ndeshje më shumë të zhvilluar se gjiganti dardan.

“Mendoj se ndeshja me Çekinë do të jetë vendimtare, pasi me fitore këtu e kalojmë më shumë se gjysmën e rrugës”, ka theksuar Muriqi, i cili po kalon formë mbresëlënëse te ekipi i tij i ri në Superligën turke.

Muriqi – i cili i ka shënuar 2 gola në 3 ndeshjet e para me Galatasaray në ligën elitare turke – beson se Kombëtarja dardane do t’i përballojë mungesat e mëdha në këto dy ndeshje kualifikuese.

“Kemi mjaft mungesa, por kemi një grup që mund t’i përballojë këto mungesa. Po përgatitemi maksimalisht që të jemi plotësisht te gatshëm”, shtoi ai.

Pas ndeshjes me cekët, Kosova do të udhëtojë drejt Southampton për t’u përballur me Anglinë të martën më 10 shtator. /Gazeta Express/

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Sport

I mbajtur një vit në burgun serb pasi e ngatërruan me dikë tjetër, Petrit Dula pas lirimit rrëfen për periudhën e vështirë që kaloi

Sport

Gjilani kalon në epërsi ndaj Llapit

Sport

Shënon Llapi, e ngushton rezultatin

Sport

Duka më i votuari në UEFA, rizgjidhet anëtar i Komitetit Ekzekutiv