Lajme

Mosmarrëveshja e Brexit, Tories nuk pranon të mbështes Corbyn

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Radha e punës me Liberal Democratic thellohet ndërsa Sadiq Khan e nxit Jo Swinson të mbështesë qeverinë e unitetit.

Ndarjet në aleancën anti-marrëveshje të deputetëve në parlament kërcënuan të frenojnë planet për të ndaluar një marrëveshje pa marrëveshje të Premten, pasi konservatorët dhe deputetët e pavarur përjashtuan planet mbështetëse të ndërmjetësuara nga Jeremy Corbyn.

Përleshja midis Liberal Demokratëve dhe atyre të Punës u thellua kur kryetari i bashkisë së Londrës, Sadiq Khan, i kërkoi liderit të Libberal Democratic – Jo Swinson, të rishqyrtojë seriozisht ofertën e Corbyn për të kryesuar një qeveri të përkohshme për të ndaluar një marrëveshje pa marrëveshje Brexit. Ish udhëheqësi i Liberal Democratic – Vince Cable, i kërkoi Corby-t emërimin e një figure uniteti, të cilin do ta mbështeste nëse plani i tij dështonte.

Boris Johnson do të niset për në Paris dhe Berlin në përpjekje për të thyer bllokimin e Brexitit

Në përpjekjen e fundit për të bindur deputetët në pritje të planit të Punës, Khan i shkruajti Swinson duke thënë se plani i saj për të instaluar një gjysh Tory ose të Punës në krye të një qeverie uniteti nuk ishte gjithashtu i zbatueshëm./TheGuardian/

“Liberal Demokratët” vazhduan insistimin se Jeremy Corbyn nuk mund ta udhëheqë këtë qeveri të mundshme uniteti, tani është pengesa e vetme më e madhe për të ndaluar asnjë marrëveshje, “/TheGuardian/

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat