Sport

Mos i humbisni, shikoni 10 nokautet më të mira nga Mike Tyson

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Mike Tyson është një boksier profesionist tanimë në pension, i cili është kampioni më i ri i peshave të rënda në botë.

Tyson konsiderohet një nga boksierët më të suksseshëm në botë. Këtu janë disa fakte interesante në lidhje me Tyson:

Gjat karierës së tij profesionale ka boksuar 58 herë nga të cilat ka 50 fitore dhe nga këto fitore 44 i ka me nokaut. Nga 8 humbje 6 i ka me pjesmarrje në ring kurse në dy nuk është paraqitur fare, barazime nuk ka.

Për momentin gjendet në pozitën e 13 të boksierëve më të mirë të të gjitha kohërave me 893 pikë.

Kur ishte 2 vjeç babai i tij braktisi familjen, gjë që çoi në kriza financiare. Ai ka një vëlla të madh, Rodney dhe një motër Denise.

Kur ai ishte i vogël, ai shpesh ishte një objektiv ngacmimi. Për të kapërcyer këtë, ai nisi të zhvillojë luftime në rrugë, e cila rezultoi si veprimtari k’riminale. Deri në moshën 13 vjeç, ai është arrestuar rreth 38 herë.

Muhamed Ali frymëzoi atë që të bëhej boksier. Kur Tyson u burgos, legjenda e boksit vizitoi burgun ku ai qëndronte. Ai e udhëzoi atë të ndiqte një karrierë në boks, dhe nxiti atë që të bëhej boksier.

Humbja e nënës ishte e parikuperueshme. Në 1982, nëna e tij, Lorna Tyson v’diq nga kanceri, pas së cilës Cus D’Amato u bë kujdestari i tij ligjor.

Kafshimi i veshit u bë një hit. Në vitin 1997, ai kafshoi veshin e boksierit Evander Holyfield në një luftë në pesha të rënda. Pas së cilës u skualifikuar, dhe Holyfield fitoi ndeshjen.

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Sport

I mbajtur një vit në burgun serb pasi e ngatërruan me dikë tjetër, Petrit Dula pas lirimit rrëfen për periudhën e vështirë që kaloi

Sport

Gjilani kalon në epërsi ndaj Llapit

Sport

Shënon Llapi, e ngushton rezultatin

Sport

Duka më i votuari në UEFA, rizgjidhet anëtar i Komitetit Ekzekutiv