Sport

Milan – Inter: Statistika, analizë dhe formacionet e mundshme

Milani dhe Interi do të luajnë mes vete në ndeshjen derbi të vlefshme për javën e 12-të në Serie A.

Rossonerët janë nikoqir të rivaleve të urryer lokal, Nerazzurrëve në ndeshjen derbi të njohur si ‘Derby della Madonnina’.

Vendi: San Siro

Koha: 20:45

Milan

Theo Hernandez u përjashtua me karton të kuq në Romë dhe do të humbasë derbin ndaj Interit.

Brahim Diaz pritet të bëjë ndeshjen e tij të parë si titullar pas rikuperimit nga COVID-19.

Ante Rebic është rikthyer në stërvitje këtë javë dhe do të jetë pjesë e skuadrës për ditën e ndeshjes.

Inter

Interi pritet të luajë me formacionin e tyre të rregullt titullar, megjithëse Arturo Vidal është në garë për një vend.

Fakte

Milani ka fituar 7 ndeshjet e fundit në Serie A.

Interi është i pamposhtur në 31 nga 33 ndeshjet e fundit në Serie A.

Interi ka shënuar të paktën 2 gola në 14 nga 16 ndeshjet e fundit në Serie A.

Interi ka fituar 6 nga 7 ndeshjet e fundit kundër Milanit në të gjitha garat.

Milani ka mbajtur portën e paprekur në 5 nga 7 ndeshjet e fundit në shtëpi në Serie A.

Milani ka fituar si në pjesën e parë ashtu edhe në kohën e plotë në 3 ndeshjet e fundit në Serie A.

Milani ka parë mbi 3 gola në 4 ndeshjet e fundit kundër Interit në të gjitha garat.

Ka pasur mbi 3 gola të shënuar në 5 nga 6 ndeshjet e fundit të Milanit në Serie A.

Milani ka shënuar të paktën 2 gola në 6 nga 7 ndeshjet e fundit në Serie A.

Ka pasur nën 3 gola të shënuar në 3 ndeshjet e fundit të Interit në Serie A.

Interi ka shënuar të paktën 2 gola në 5 nga 6 ndeshjet e fundit kundër Milanit në të gjitha garat.

Analizë

Pavarësisht disa momenteve të diskutueshme, Milani ishte kryesisht dominues dhe mbresëlënës në fitoren e tyre 2-1 kundër Romës.

Interi e zgjati serinë e tyre të pamposhtur në pesë ndeshje me një fitore 3-1 në Sheriff në mesjavë në Ligën e Kampionëve.

Ndoshta ndeshja më e zhurmshme e sezonit deri më tani, Derbi i Milanit është një shans i madh për Rossonerët që të konsolidojnë epërsinë kundër rivalëve të tyre vendas dhe kampionëve në fuqi.

Formacionet e mundshme

Milan: Tatarusanu; Calabria, Kjaer, Tomori, Kalulu; Tonali, Kessie; Saelemaekers, Diaz, Leao; Ibrahimovic;

Inter: Handanovic; Skriniar, de Vrij, Bastoni; Darmian, Barella, Brozovic, Calhanoglu, Perisic; Lautaro, Dzeko;

Related posts
Sport

Xhaka rikthehet në stërvitje të plota, Arteta tregon kur do të jetë i gatshëm

Sport

Formacionet zyrtare: Roma – Inter

Sport

Broja thyen një tjetër rekord në Premier Ligë pas golit të shënuar

Sport

Eskalon debati mes Xhevdet Pozharit e Shpëtim Deskut: ‘Me pas qenë te unë ishim nda ndryshe’

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *