Sport

Messi fiton një çmim që nuk e ka fituar kurrë më parë

Lionel Messi do të ketë një trofe të ri në dollapin e tij, kjo pasi ai u zgjodh si Brilliant Konex, në kuadër të zgjedhjeve për më të mirin sportist argjentinasë të dekadës 2010-2019.

Messi u zgjodh nga e ashtuquajtura ‘Juria e Madhe’ si Konex de Brillante.

Për shpërndarjen e këtij çmimi, fondacioni krijoi një Juri të Madhe që drejtohej nga legjenda e basketbollit Argjentinas dhe katër herë kampion i NBA, Manu Ginobili, dhe që kishte si sekretar të përgjithshëm lojtarin historik të Los Pumas, Hugo Porta.

Tenistja më e mirë argjentinase e të gjitha kohërave, Gabriela Sabatini, ishte një e ftuar speciale e atyre që ishin përgjegjës për të vendosur se kush do të ishte fitues/ja e Çmimit Konex.

Çmimi ‘Konex’ ka të bëjë me atletin më të mirë në vendin e tij të dekadës së fundit. Juan Manuel Fangio fitoi në 1980. Maradona në 1990 Gabriela Sabatini në 2000 dhe Emanuel Ginobili në 2010. Messi në 2020 për Argjentinën.

Postime të ngjajshme
Sport

Atmosferë fantastike te Drita, drejtori i klubit befasohet për datën e tij të lindjes!

Sport

Liga e Parë, këto janë delegimet e plota të xhiros së 17-të

Sport

Zyrtarët e ndeshjeve të Superligës për xhiron e 23-të

Sport

Klubi anglez nuk heq dorë, të vendosur për transferimin e Milot Rashicës