Blic Plus

Merkel jep lajmin e madh, Kjo vlen edhe për Shqiptarët që jetojnë në Gjermani

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Një lajm i ri vjen nga Gjermania për të gjithë shqiptarët, te cilët janë të zhgënjyer nga ekonomia e varfër dhe kushtet ekstreme në Shqipëri.

Mësohet se nga 7 janari, shqiptarët do të munden të punojnë legalisht në Gjermani vetëm me dokumente të shteteve të tyre dhe kjo vlen për qytetarë të Shqipërisë, Kosovës, Maqedonisë, Kosovës, Serbisë dhe Bosnje Hercegovinës.

Mesa duket Angela Merkel i ka kthyer buzëqeshjen shqiptarëve të zhgënjyer nga qeverisja në Shqipëri.

Ndërkohë dihet që Gjermania ka nevojë për të paktën 260,000 punëtorë të rinj emigrantë çdo vit për të përmbushur nevojat e saj.

Këtë herë shteti i njohur për “vjeljen” e infermierëve shqiptarë, është duke kërkuar punëtorë për korrjen e asparagut. Punëtorët mund të fitojnë deri në 150 euro në ditë.

Ky informacion është shpallur zyrtarisht nga kancelarja, ku thotë se qytetarët do të mund të punojnë në vendin më të zhvilluar të BE-së.

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Blic Plus

Nuk do ta besoni sa paguhet Arbana për një muaj

Blic Plus

Faton Peci i çon “selam” nga Istogu Bekë Berishës...

Blic Plus

Letra prekëse e një babi të varfër për të pasurin që ia gërvishti veturën

Blic Plus

Njihuni me djalin e madh të Kadri Veselit, identik si babai