Lajme

Marrëveshja për targat/ Ky është reagimi nga KFOR-i

Kosova dhe Serbia gjatë ditës së sotme në Bruksel kanë arritur marrëveshjen për targat. E për këtë ka reaguar edhe zëdhënësja e NATO -s Oana Lungescu.

Ajo ka thënë se e mirëpresin marrëveshjen për de-përshkallëzimin e situatës.

“Ne mirëpresim marrëveshjen për de-përshkallëzimin dhe rrugën përpara në Kosovën veriore të arritur sot midis Beogradit dhe Prishtinës, nën kujdesin e Dialogut Beograd-Prishtinë të lehtësuar nga BE”, ka thënë ajo.

Tutje ajo ka shtuar se KFOR-i do të luaj rol themelor në përputhje me Rezolutën 1244, rezolutë kjo që mandaton KFOR-in në Kosovë.

“Misioni i KFOR-it i udhëhequr nga NATO do të luajë një rol themelor për të siguruar zbatimin efektiv të tij, në përputhje me Rezolutën e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara 1244 të vitit 1999 që mandaton KFOR-in të sigurojë një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe liri të lëvizjes për të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë”, ka shtuar ajo.

Krejt në fund Oana Lungescu ka thënë se nesër Stoltenberg dhe Lajçak do të takohen së bashku në Këshillin e Atlantikut të Veriut.

“Ditët e fundit, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg foli me Presidentin Vuçiç dhe Albin Kurti për nevojën për të de-përshkallëzuar, treguar përmbajtje dhe kthim në dialog; dhe mezi presim që Nesër të kemi Përfaqësuesin Special të BE-së për Dialogun Beograd-Prishtinë dhe çështje të tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor Miroslav Lajçák, ku do të takohet me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg dhe Këshillin e Atlantikut të Veriut.”

“NATO vazhdon të mbështesë fuqishëm Dialogun e lehtësuar nga BE dhe përpjekje të tjera që synojnë normalizimin e marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës. Kjo është rruga e vetme drejt arritjes së një marrëveshjeje të qëndrueshme politike për rajonin dhe është çelësi për stabilitetin në të gjithë rajonin“, ka përfunduar ajo.

Postime të ngjajshme
Lajme

PDK po përgatit padi për qeverinë Kurti

Lajme

Labi jep lajmin e mirë, thotë se Ambasada në Shkup e ka ftuar nënën e vajzës së sëmurë për të shikuar mundësinë e pajisjes me vizë

Lajme

Kaq vite burgim mund të dënohet burri që rrahu brutalisht gruan në market

Lajme

Komandanti i Njësisë Speciale reagon për rrahjen e gruas në Prishtinë