Lajme

Macron i shpreh ngushëllime në gjuhën serbe Vuçiqit për vdekjen e Irinejt

Kryeministri i Francës, Emmanuel Macron, e ka ngushëlluar kryeministrin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pas vdekjes së partiarkut ortodoks, Irinej.

Macron, përmes një postimi në Twitter, të shkruar në gjuhën serbe, ka ngushëlluar Vuçiqin, teksa ka thënë se Franca i bashkëngjitet zisë së Serbisë.

“E telefonova presidentin Aleksandar Vuçiq për t’i shprehur ngushëllimet e mia, pasi mori lajmin për vdekjen e Patriarkut Irinej. Franca i bashkëngjitet zisë së Serbisë”, ka shkruar ai.

Kreu i Kishës Ortodokse Serbe (KOS), patriarku Irinej (Gavriloviç) nga COVID-19 në spitalin ushtarak “Karaburma” në Beograd.

Irinej njihej për ndikimin politik që kishte në Serbi dhe deklaratat plot urrejtje kundër shqiptarëve.

Postime të ngjajshme
Lajme

Fotografia që po habit të gjithë: Çfarë po bëjnë Albin Kurti e Shpejtim Bulliqi?

Lajme

Ja kur priten masat e reja

Lajme

Si do ta kemi motin nesër dhe ditëve në vijim

Lajme

LAJMI I FUNDIT: Ky është vendimi për masat antiCOVID