Lajme

Ljajiç: 298 milion euro mallra serbe më pak të shitura në Kosovë

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Ministri serb i Tregtisë, Turizmit dhe Telekomunikacionit Rasim Ljajiç të enjten tha se 298 mln vlerë të produkteve serbe më pak ishin shitur në Kosovë-Metohija në nëntë muaj nga data e 21 nëntorit të futjes së taksave të Prishtinës për mallrat nga Serbia qendrore.

Në një prononcim për Tanjug, ai tha se çdo ditë me vlerë 1.087 mln mallra më pak ishin dërguar në Kosovë-Metohija në këtë periudhë, transmeton BlicMedia

“Kjo është dëmi i drejtpërdrejtë, por dëmi indirekt do të jetë më i lartë dhe veçanërisht reflektohet në faktin se biznesmenët tanë do të humbasin atë treg për të paktën dy arsye. E para është se bizneset nga vendet e rajonit do të marrin vendin e produkteve tona dhe arsyeja e dytë është një fushatë negative në mediat e Kosovës kundër produkteve serbe, “tha Ljajiç.

Do të duhet një kohë e gjatë për të normalizuar marrëdhëniet tregtare edhe nëse taksat hiqen, tha Ljajiç. /BlicMedia.nnet/

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat