Sport

Lista e dribluesve më të mirë në Evropë, Messi nuk ndodhet as në Top 50

Adama Traore, Allan Saint-Maximin, Neymar dhe Kylian Mbappe kanë bërë prerjen për dribluesit më të mirë në Evropë këtë sezon sipas një analize të re, por Lionel Messi nuk hyn as në top 50.

Statistikat e fundit sugjerojnë se Traore është më i miri me topin në këmbët e tij, gjë që nënvizon rritjen e interesit për anësorin e Wolves përpara afatit kalimtar të janarit, edhe nëse ai ende lufton për të kthyer vrapimet emocionuese në gola dhe shanse.

Në një studim nga observatori i futbollit CIES, Traore ka regjistruar 11.2 driblime të suksesshme për çdo 100 minuta lojë, shumë përpara rivalit të tij më të afërt, sulmuesit portugez Rafael Leao i AC Milan, i cili arriti 7.2.

Allan Saint-Maximin i Newcastle United është dribluesi i tretë më i mirë në Evropë, 7.02 driblime të suksesshme për 100 minuta, ndërsa superylli i Paris Saint-Germain, Neymar renditet i pesti (6.28) dhe Mbappe (5.33) i dhjeti.

Por më i dalluari nga mungesa e tij në listë është Messi i PSG-së, i cili nuk arrin të hyjë në listën e 50 dribluesve më të mirë në pesë ligat e mëdha evropiane.

Rekordi gjashtë herë fituesi i Topit të Artë konsiderohet gjerësisht si dribluesi më i madh i të gjitha kohërave, së bashku me bashkatdhetarin e tij argjentinas Diego Maradona, megjithatë, forma e paqartë e sulmuesit në Paris po e bën të vetën.

Statistikat e ngjashme e kanë vendosur më parë Messin në dhjetëshen më të mirë të Evropës.

Sezonin e kaluar, ndërsa ishte ende në Barcelonë, Messi shijoi pothuajse dy herë më shumë driblime të suksesshme se këtë herë. Shifrat e regjistruara nga ‘FBREF’ tregojnë se Messi ka kryer 4.9 driblime për 100 minuta te Barça, krahasuar me vetëm 2.7 për PSG-në, deri më tani këtë sezon.

Dhe ndërsa ai shënoi 30 gola dhe nëntë asistime në Spanjë në 2020-2021, ai ende nuk ka shënuar apo krijuar një shans për bashkëlojtar ekipi në pesë paraqitje në Ligue 1.

Related posts
Sport

Këto janë skuadrat e kualifikuara në raundin eliminues në Ligën e Kampionëve

Sport

Barcelona nuk ia del në “Allianz Arena”, mposhtet nga Barcelona

Sport

Futbollisti i Dritës pritet të operohet, luajti 60 minuta me dorë të thyer ndaj Prishtinës

Sport

Barcelona pëson edhe golin e tretë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *