Show Bizz

Leonardo DiCaprio dhuron 5 milonë dollarë për shuarjen e zjarreve në Amazonë

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Zjarret vazhdojnë të shkrumbojnë pyjet e Amazonës duke shkaktuar alarm global për situatën e krijuar në këtë masiv që konsiderohet mushkëria e botës.

Zjarret nuk janë një dukuri e pazakonte në kohë thatësirash në Brazil, por të dhënat satelitore të publikuara se fundmi tregojnë një rritje prej 85 përqindësh të zjarreve në këto pyje. Agjencia satelitore e këtij shteti ka regjistruar më shumë se 41,000 zjarre në Amazonë gjatë këtij viti, ndërsa më shumë se gjysma kanë nisur vetëm këtë muaj.

Ndërsa liderët ndërkombëtarë të mbledhur në samitin e G7-ës në Francë duket se janë shumë pranë një marreveshjeje për të ofruar ndihmë në shuarjen e flakëve në pyjet e Amazonës. Presidenti Francez Emmanuel Macron deklaroi se ndihma teknike për pyjet që janë përfshirë prej disa ditësh nga flakët është shumë pranë.

Biznesmenë dhe artisë të ndryshëm ndërkohë, kanë vënë në dispozicion shuma të ndryshme për fikjen e zjarreve. Leonardo DiCaprio ka premtuar se do dhurojë 5 milionë dollarë për të ndihmuar në betejën kundër zjarreve që po shkatërrojnë pyjet tropikale në Amazon.

Sipas mediave aktori i njohur, DiCaprio ka depozituar 5 milionë dollarë në një fond emergjent të Amazon Forest, të nisur nga Earth Alliance, një organizatë mjedisore që ai vetë e themeloi.

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Show Bizz

Lansimi i albumit\ Noizy përgatit një surprizë të madhe, ka një kërkesë për fansat

Show Bizz

“Kam gabuar si dreqi, boll durova”, Kiara vazhdon të shpërfaqë sjellje të çuditshme në BBVA

Show Bizz

Dy të famshmet krishtere shqiptare që po agjërojnë Ramazanin: Më fal qetësi dhe kënaqësi shpirtërore

Show Bizz

Sot njëri prej personazheve më të dashur për shqiptarët, a e njihni vogëlushin në foto