Sport

Largimi i Solskjaer, ja kush do të marrë përkohësisht pozitën e menaxherit te “djajtë”

Manchester United është gati të shkarkojë Ole Gunnar Solskjaer, me Darren Fletcher të gatshëm për të marrë drejtimin e përkohshëm.

“Manchester Evening News” kupton se drejtuesit e klubit vendosën se duhet të veprojnë tani pas humbjes poshtëruese 4-1 të shtunën ndaj Watford dhe drejtori teknik Fletcher mund të jetë në krye që në ndeshjen e parafundit të grupit të Ligës së Kampionëve të së martës në Villarreal. Fletcher pritet të ndihmohet nga Michael Carrick.

Burime të shumta kanë konfirmuar për ‘MEN’ se United do të shkarkojë Solskjaer dhe United po finalizojnë paketën e kompensimit të norvegjezit prej rreth 7.75 milionë funte.

United ka minimizuar spekulimet që lidhin Zinedine Zidane me rolin e trajnerit dhe burimet kanë sugjeruar se lidhjet e Zidane kanë qenë një taktikë për të qetësuar një Cristiano Ronaldo gjithnjë e më të frustruar.

Kuptohet se agjenti i Ronaldos, Jorge Mendes, kërkoi siguri nga bordi i United se veprimet vendimtare do të ndërmerren në nivel menaxherial menjëherë pas asaj humbjes ndaj Watford.

Ronaldo luajti nën drejtimin e Zidane te Real Madridi kur ata fituan tre Ligë të Kampionëve të njëpasnjëshëm midis 2016 dhe 2018. Të dy u larguan nga klubi në të njëjtën verë.

Koha e largimit të pritshëm të Solskjaer do të ngrejë pyetje të mëtejshme në lidhje me drejtimin e United nga pronarët e klubit, familja Glazer, nënkryetari ekzekutiv në largim Ed Woodward dhe zëvendësuesi i tij i pritshëm, drejtori menaxhues Richard Arnold.

United i rezistoi shkarkimit të Solskjaer pas humbjes 5-0 nga Liverpool më 24 tetor, edhe pse ata kishin një diferencë prej gjashtë ditësh deri në ndeshjen e tyre të radhës në Tottenham. United vendosi gjithashtu kundër shkarkimit të Solskjaer gjatë dy javëve ndërkombëtare të nëntorit, një kohë tradicionalisht e njohur për klubet për të ndryshuar menaxherët.

Solskjaer nënshkroi një kontratë të re tre-vjeçare në korrik dhe United nuk e konsideroi shkarkimin e tij përpara rezultatit të Liverpool.

Norvegjezi mori përsipër si menaxher i përkohshëm në dhjetor 2018 përpara se të emërohej menaxher i përhershëm tre muaj më vonë, duke e udhëhequr Unitedin në 14 fitore në 19 ndeshjet e tij të para në krye.

United përfundoi i treti në sezonin e parë të plotë të Solskjaer si trajner dhe u ngjit në të dytin në sezonin vijues, por forma e tyre ka rënë këtë sezon mes pritjes së një sfide për titullin e Premier Ligës. United ka marrë katër pikë nga 21 të fundit në ligë dhe është 12 pikë prapa liderit Chelsea.

Solskjaer u kërkoi falje mbështetësve të Unitedit pas përfundimit të ndeshjes në Vicarage Road të shtunën, por shumë e shanë me zë të lartë dhe në mënyrë specifike norvegjezin.

United, i shtati në tabelë, ka pranuar 15 gola në katër humbjet e fundit ndaj Watford, Manchester City, Liverpool dhe Leicester. Goditja 5-0 nga Liverpool ishte humbja e tyre më e keqe në shtëpi ndaj rivalëve të tyre më të mëdhenj.

Nënkryetari ekzekutiv në largim Ed Woodward dhe asnjë anëtar i familjes Glazer, që zotëron klubin, ishin të pranishëm në ndeshjen e Watford. Drejtori menaxhues Richard Arnold, pasardhësi i mundshëm i Woodward, gjithashtu ishte i pranishëm.

Hierarkia e United ka caktuar Brendan Rodgers si kandidatin e tyre të preferuar, përkohësisht, megjithëse Leicester ka marrë 15 pikë nga 12 ndeshje në ligë këtë sezon.

Rodgers, 48, është nën kontratë me Leicester deri në qershor 2023 dhe United do të duhet të bien dakord për një tarifë me Leicester për të liruar Rodgers dhe për të paguar kompensim për Solskjaer për shkarkimin e tij.

Shifrat e United janë të impresionuar nga trajneri i Ajax Erik Ten Hag dhe trajneri i Spanjës Luis Enrique, por Rodgers është identifikuar përkohësisht si pasardhësi më i përshtatshëm i Solskjaer.

Related posts
Sport

Emocionale: Komentatori njofton në këtë mënyrë për inkuadrimin e djalit të tij në ndeshjen Man United – Young Boys

Sport

Ofendoi gjyqtarin, dënohet Nderim Nexhipi

Sport

Kalvin Phillips bën zgjedhjen mes Liverpoolit dhe Manchester Unitedit

Sport

Dhjetë klubet me vlerën më të madhe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *