Lajme

Reagon infermierja që keqtrajtoi të moshuarën në Pejë

Videoja ku një e moshuar keqtrajtohet nga një punonjëse në shtëpinë e të moshuarve në Pejë ka shokuar mbarë opinionin publik. Punonjësja në fjalë, Aurona Pelaj, para se të ndalohej nga policia e ka publikuar videon në rrjete sociale me mbishkrimin: Marre! Ajo…
Lajme

A ia vlen të martohesh në Zvicër?

Të ardhurat e çifteve të martuara tatohen së bashku, kështu që normat progresive të taksave i dëmtojnë më shumë. Në Zvicër ia vlen të mos jesh i martuar. Çiftet e martuara paguajnë taksa më të larta dhe marrin pensione më të ulëta shtetërore sesa…
Lajme

Tërheqja e 30% nga Trusti? – ky është vendimi i fundit

Kryesia e Kuvendit të Kosovës sot e ka dërguar për mendim projektligjin për ndryshimin e Ligjit për Fondet Pensionale, përkatësisht peticionin e organizuar për tërheqjen e 30% të mjeteve nga TRUST-i, shkruan Insajderi. Përveç kësaj është dërguar për mendim…
Lajme

Kurti sërish kandidat për kryetar të VV-së

Edhe për një mandat tjetër, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, do t’ia mësyejë pozitës së kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje. Vetëvendosje ka njoftuar se nesër në orën 18:00 do të bëhet shpalosja e platformës së kandidatit për kryetar të kësaj…