Lajme

Ky vend ashpërson masat për personat e pa vaksinuar nga 15 dhjetori

Italia ka ashpërsuar sot masat ndaj atyre që nuk duan të vaksinohen kundër COVID-19, ndaj ua kufizoi qasjen në shërbime të shumta, ndërsa qeveria detyroi shumë nëpunës civilë të vaksinohen.

Me një dekret të qeverisë nga 15 dhjetori, ata që nuk janë vaksinuar nuk do të mund të hyjnë në kinema, restorante, hotele dhe palestra, ndërsa të gjithë ata që përdorin transportin publik duhet të vaksinohen ose të kenë një test negativ PCR nga 6 dhjetori, raporton Reuters.

Masat do të zgjasin të paktën deri më 15 janar. Qeveria ka shtrirë gjithashtu vaksinimin e detyrueshëm për të gjithë stafin e shkollës, policinë, ushtrinë, ndërsa punonjësit e shëndetësisë, për të cilët vaksinimi tashmë është i detyrueshëm, do të duhet të marrin një dozë përforcuese nëse duan të mbajnë vendin e punës.

Postime të ngjajshme
Lajme

Aksident tragjik në Itali, vdes 24-vjeçari shqiptar

Lajme

Momenti kur polici serb tërheq zvarrë një grua gjatë protestave në Beograd

Lajme

Shpat Kasapi tregon ngjarjen emocionuese të babait që i ka ndodhur në të njëjtin vend të aksidentit në Bullgari

Lajme

U raportua për sulme të mundshme në Kosovë, reagon Policia