Lajme

Ky është parashikimi i motit për fundjavë

Të shtunën mbetet ngrohtë, e ditën e diel më ftohtë dhe me shi. Në fillim të javës kryesisht me diell.

Sipas Prishtina Weather ditën e shtunë parashihet të mbajë mot i ngrohtë, me diell e vranësira. E ditën e diel, me depërtimin e masave më të ftohta ajrore mbi vend, pritet rënie e ndjeshme e temperaturave dhe mundësi për të reshura shiu.

Në fillim të javës parashihet mot më i qëndrueshëm me intervale më të gjata me diell, ditën e martë më i ngrohtë. Sipas parashikimeve të fundit, ditën e enjte sërish vije te përkeqësimi i motit dhe rënie e temperaturave.

Indeksi i cilësisë së ajrit do të jetë në vlera të pranueshme, vetëm orëve të pasdites, në kushte të motit të kthjellët, me rritjen e koncentrimit të ozonit sipërfaqësor, vende-vende mund të kaloj edhe në vlera mesatare.

Indeksi i rrezeve UV në kushtet e motit më të kthjellët mbetet i lartë, ku rekomandohet që të kufizojmë qëndrimin në diell orëve të mesditës nga ora 10 deri 16C.

28.08 – Ngrohtë, me vranësira dhe diell. Më vonë në mbrëmje, me mundësi për reshje lokale shiu me bubullima nga lindja e vendit.

29.08 – Më ftohtë, kryesisht me vranësira dhe me reshje lokale shiu paradite.

30.08 – Në mëngjes pjesërisht vranët. Ditën kryesisht me diell.

31.08 – Kryesisht me diell dhe më ngrohtë.

1.09 – Kryesisht me diell.

Temperaturat do të jenë të ndryshueshme këto ditë. Minimalet zbresin deri në 10C ditën e martë. Ndërsa maksimalet nga 28C të shtunën, zbresin në 21C ditën e diel, e më pas në rritje graduale deri në 27C ditën e martë.

Era do të fryjë kryesisht nga krahu verior 3-12m/s.

Shtypja atmosferike me tendencë të rënies nën vlera normale ditën e shtunë, më pas gradualisht në rritje.

Postime të ngjajshme
Lajme

KEDS: Këto vende do të mbesin pa rrymë nesër

Lajme

Gastronomët kanë një njoftim për gjithë klientët

Lajme

U raportua se janë kthyer eshtrat e Ukshin Hoti, ja çfarë thotë djali i tij

Lajme

Këtyre moshave u takojnë 3 viktimat e sotme të COVID-19