Lajme

Kuvendi i Kosovës, sot seancë për shpërndarjen e legjislaturës

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Kuvendi i Kosovës do të mbajë sot seancë për shpërndarjen e legjislaturës, e cila do të paralajmron zgjedhje të parakohshme.

93 deputetë që nënshkruan për thirrjen e kësaj seance, duhet të jenë të pranishëm dhe të votojnë atë që kanë nënshkruar, ndërsa pro shpërndarjes duhet të votojnë së paku 2/3 e deputetëve ose 80 vota, e cila e përcakton edhe kuorumin.

Subjektet politike kanë shprehur qëndrimin për shkuarje në zgjedhje të parakohshme, pas dorëheqjes së kryeministrit Ramush Haradinaj si shkak të ftesës nga Gjykata Speciale.

Rend dite jane:
pikë e parë e rendit të ditës – Shqyrtimi i Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes Financiare për IPA 2018 ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian, derisa,
pikë e dytë e rendit të ditës – Shqyrtimi i propozimit të grupit të deputetëve për shpërndarjen e legjislaturës së gjashtë.

Legjislatura e gjashtë, karakterizohet për mungesa të shpeshta kuorumi, ajo u konstituua më 3 gusht 2017.

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat