Blic Plus

Kush ishte Robert Hanssen, pse njihet si fatkeqësia e SHBA-ve

Më 18 shkurt 2011 është arrestuar Robert Hanssen, apo ai që u quajt nga autoritetet amerikane si “fatkeqësia më e madhe e inteligjencës në historinë e SHBA”.

Hanssen ishte agjent i FBI-së, por u arrestua për spiunazh në favor të Bashkimit Sovjetik dhe më vonë edhe të Rusisë.

Provat kundër tij ishin të pakontestueshme prandaj ai edhe mori dënim me burgim të përjetshëm.

Hanssen i shiti KGB-së mijëra dokumente sekrete që përshkruanin në detaje planin e SHBA-së në rast të një lufte bërthamore.

Po ashtu, ai i dha KGB-së edhe materiale rreth teknologjisë së armëve ushtarake si dhe materiale të tjera në dëm të Shteteve të Bashkuara.

Departamenti i Drejtësisë e përshkroi këtë rast si “ndoshta fatkeqësia më e madhe e inteligjencës në historinë e SHBA”.

Hanssen i shërbeu Bashkimit Sovjetik dhe Rusisë nga viti 1979 e deri në momentin kur është arrestuar, me disa vite pushime ndërmjet në aktivitetin e tij të dyfishtë për shkak të rrezikut nga ekspozimi.

Aktualisht ai vuan dënimin në një burg të sigurisë së lartë në Firence të Colorados.

Postime të ngjajshme
Blic Plus

30 prilli "Dita ndërkombëtare e muzikës Jazz"

Blic PlusLajme

Pamje se si gjuan me armë zjarri ndaj personit që ia bëri ‘like’ foton të dashurës së tij

Blic Plus

Pse 14 shkurti është festa e të dashuruarve?

Blic Plus

Kaos në avion, pasagjeri i dyshuar me Covid-19 ndërron jetë