.
Lajme

Kurti për flet për asociacionin: Kushtetuesja nuk e lejon, jo unë si kryeministër

Kurti për flet për asociacionin: Kushtetuesja nuk e lejon, jo unë si kryeministër18 maj23:31
Kryeministri Albin Kurti, gjatë diskutimit që po e bën në Këshillin e Atlantikut, ka folur edhe për Asociacionin e Komunave Serbe në Kosovë.

Kurti vlerëson se institucionet e Kosovës si kushtetua dhe Gjykata Kushtetuese e Kosovës nuk e lejojnë Asociacionin e Komunave Serbe, e jo vetë si kryeministër, njofton Klankosova.tv.

“Asociacioni i Komunave Serbe është arritur në Bruksel në gusht të vitit 2015 dhe nuk e ka kaluar testin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës para se edhe pala serbe të pajtohej se mund të trajtohej si çështje e Gjykatës Kushtetuese”.

“Plani i Ahtisarit, i cili ishte një kompromis dhe është i përfshirë në kushtetutën tonë, thotë se Kosova duhet të jetë një shoqëri multietnike.

Por, një etni nuk është e mundur, sipas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, të publikuar më 23 dhjetor 2016, më kujtohet shumë mirë se asnjë nga shtatë kapitujt e marrëveshjes nuk është në përputhje me kushtetutën tonë dhe të gjitha së bashku janë shkelur 23 nene, pra janë institucionet e shtetit, jo unë si kryeministër që nuk e lejoj Asociacionin e Komunave Serbe”, tha Kurti.

Related posts
Lajme

Blero këndon në dasmën e Arbër Zenelit, shpërthejnë të qeshurat

Lajme

Burri i kërkon ndihmë gruas: Hajde rrahim vëllain tim

Lajme

“Kam me pagu dikë me ta heq kokën”/ 75-vjeçari kërcënon fqinjin e tij në prezencë të Policisë në Prishtinë

Lajme

Tensione në mbledhjen e LDK-së në Podujevë, kërset dajaku