Sport

Kualifikimet e Europa Conference League, ja çfarë duhet bërë skuadrat kosovare për të arritur kualifikimin

Drita dhe Prishtina janë skuadrat e mbetura në garën për Kualifikimet e Europa Conference League.

Skuadrat kosovare, Drita dhe Prishtina do të kenë sfidat e tyre përkatëse në kuadër të kualifikimeve të Europa Conference League.

Por, çfarë duhet bërë skuadrat në mënyrë që të arrijnë kualifikimin?

Sipas rregullave të UEFA-së, në bazë të pozicionimit të shteteve skuadrat ndeshen nga një deri në tri takime kualifikuese. Kosova gjendet e 53-ta, kështu që skuadrave kosovare iu duhen dy fitore në dy takime për të arritur kualifikim në fazën e grupeve.

Drita e mposhti skuadrën malazeze, Deqiç dhe do të ndeshet në ndeshjen e dytë me Feynoord.

Prishtina është kualifikuar pasi është eliminuar nga kualifikimet e Ligës së Kampionëve, ata do të ndeshen në ndeshjen e parë me skuadrën uellsiane Connah’s Quay Nomads.

Postime të ngjajshme
Sport

Drita shpërthen ‘bombën’, zyrtarizon transferimin e radhes

Sport

Munishi e uron emërimin e Begollit si trajneri i Vëllaznimit

Sport

Ja në sa ora do të parakalojnë në sheshin “Nënta Tereza” xhudistet kosovare

Sport

Ballkani sot luan miqësoren e radhës, ja me kë takohet