Lajme

Kritikohen pagesat shtesë që i ndau Osmani

Punëtorët e Administratës së Kuvendit të Kosovës kanë marrë nga rreth 500 euro shtesë në pagën e dhjetorit.

Këtë kërkesë ia bënë vetë Kryesisë së Kuvendit në të cilën u miratua. Një vendim të tillë, kryeparlamentarja Vjosa Osmani e mori edhe për punëtorët e presidencës të cilën e udhëheq po ashtu, aktualisht, njofton Klan Kosova.

Këto bonuse u kritikuan në seancën e së hënës në Kuvend nga deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu, i cili tha se Osmani ka marrë pagën e 13 për këtë vit.

Ndaj kësaj deklarate reaguan në rrejte sociale anëtarët e kabinetit të Osmanit, duke sqaruar se shtesat e njëjta dhurohen qe 10 vjet për administratën e legjislativit.

Nga sekretariati i këtij institucioni nuk kthyen përgjigje për Klan Kosova se kush përfiton dhe sa i kushton kjo buxhetit shtetëror.

Pavarësisht shumës, Besnik Boletini nga organizata “Çohu” po i sheh të paarsyeshme këto shtesa. Ai thotë se asnjë punëtor i Kuvendit nuk ka humbur punën gjatë pandemisë dhe i kanë marrë rrogat me kohë, teksa nuk kanë pasur rrezik gjatë punës.

Postime të ngjajshme
Lajme

Isa Mustafa pas adresimit për media të Vjosa Osmanit: Sjellje rebele, nuk e meriton të jetë presidente!

Lajme

‘Bombardohet’ Ambasada ruse në Facebook pas reagimit ndaj Haradinajt

Lajme

Është analisti më i njohur kosovar, a mund t’ia qëlloni për kë bëhet fjalë?

Lajme

Osmani: Ajo që ndodhi dje në KQZ lëndoi procesin, nëse përsëritet do të marr masa