Sport

Krasniqi: Baftiu apo Topalli? për këtë arsye do ta zgjedhja më përpara Topallin

Përzgjedhësi i Kosovës U-9, Ramiz Krasniqi, thotë se Përfaqësuesja e udhëhequr nga ai është goditur me të madhe nga pandemia COVID-19, e cila e ka kapluar botën.

Trajneri nga Prishtina thotë se të gjitha ndeshjet dhe turnetë janë anuluar për shkak të pandemisë.

Krasniqi përgjigjet edhe në pyetjen se a është gati të vazhdojë me Kosovën U-19 edhe pas skadimit të kontratës, si dhe për planet rreth së ardhmes.

Ish-trajneri i FC Prishtinës dhe Feronikelit në një intervistë të gjatë për “Zeri.info” ka folur edhe për Superligën e Kosovës, FC Prishtinën, si dhe Përfaqësuesen A të Kosovës.

62-vjeçari është ndër trajnerët e parë që është pajisur dhe licencuar nga UEFA në Sarajevë “A” në vitin 2002. Ai vlerësohet lart në futbollin e Kosovës.

Së fundmi në Përfaqësuesen A është ftuar sulmuesi i Ballkanit, Mirlind Daku. A mendoni se duhet ftuar më shumë futbollistë të Superligës së Kosovës?

Krasniqi: Herën e kaluar kur kanë qenë disa ndeshje miqësore janë ftuar disa futbollistë në Përfaqësuesen A dhe kanë qenë jashtëzakonisht mirë. Kanë qenë Jetmir Topalli, Arbër Hoxha, Blend Baftiu e disa të tjerë. Në ndeshje të caktuara duhet të ftohen disa futbollistë për t’u aktivizuar dhe jo për të qëndruar në bankën rezervë. Në këtë gjendje të pandemisë në Superligën e Kosovës përgatitja e lojtarëve ka mundur të jetë 60 për qind e ku kërkohet të luajmë kundër një përfaqësueseje të huaj, duhet të jemi të përgatitur maksimalisht. Ideja është shkëlqyeshme, por duhet gjetur kohën dhe momentin e duhur. Ka shumë lojtarë të mirë në grup-moshën U-19, por nuk mundesh t’i ftosh të gjithë. Jetmir Topallin e kam pasur në Përfaqësuese, ka qenë fantastik. Atë e dua sepse ka një karakter fantastik. Arbër Hoxhën e kam pasur, Blend Baftiun e kam pasur lojtar. Blend Baftiu ka qenë lojtar fantastik, por unë e zgjedh Topallin para Baftiut për shkak të karakterit që ka, nëse do të më jepej mundësia të zgjedhja. Ani se Blend Baftiu është më i mirë se Topalli, kërkohet karakteri i lojtarit në të gjithë Evropën. /Zeri.info

Postime të ngjajshme
Sport

Ish-bashkëlojtarët e Sinanit me telegram emocionues ngushëllimi për familjen dhe shokët e tij

Sport

Arsyet që e shtyjnë Messin të pranojë ofertën e PSG-së

Sport

Prishtina mëson kundërshtarët e mundshëm në Ligën e Kampionëve

Sport

Orari i javës së fundit në Ligën e Dytë, ndeshja kryesore në Kamenicë