Sport

Kosovare Asllani tregon të ardhmen e saj

Kosovare Asllani, futbollistja me origjinë nga Kosova, që e përfaqëson Suedinë dhe luan për Real Madridin, së fundi ka dhënë një intervistë për Aftonbladet.

Gjatë intervistës, ajo tregoi që e ardhmja e saj në Real Madrid është ende e paqartë.

– A ka qenë çdo gjë që e keni paramenduar, të jeni pjesë e Real Madridit?
“Mendoj qe kemi të gjitha predispozitat të jemi ekip i madh në Evropë. E gjithë rruga ka qenë inspiruese për mua, pasi që ardhja në Real Madrid ishte ëndërr e fëmijërisë. Në Spanjë, menjeherë e vëren që futbolli është çdo gjë.

Poashtu, edhe futbolli i vajzave është duke u rritur. Sa i përket fansave, Spanja është e pakrahasueshme me cilindo vend tjetër. Në çdo klub, pa marrë parasysh se a është klub i vajzave apo i djemve, ka interesim të madh. Një aspekt pozitiv ka qenë që ne kemi pasur vëmendje që nga fillimi dhe kjo na ka ndihmuar.”

 

– Si jeni përballur me pritshmëritë e larta, duke e përfaqësuar një klub si Real Madrid?
“Të qenit pjesë e Real Madrid, duhet ta kesh në ADN fitoren. Këtë e kerkojmë ne të gjitha lojtaret që luajmë për klubin. Fitorja është çdo gjë. Është viti i parë si Real Madrid (pasi klubi më parë quhej ndryshe: CD Tacon) dhe menjëherë jemi në majë. Kjo tregon çdo gjë.

Fokusi yne është i qartë: ta vendosim klubin në krye të Champions League. Kjo është e tëra.”

Më tej, Asllani foli edhe për të ardhmen e saj te skuadra madrilene.

“Kontrata është duke e arritur fundin dhe e ardhmja ime ende mbetet e paqartë. Ka kërkesa edhe nga klube tjera të Evropës, prandaj nuk kam vendosur ende. Normalisht, qëllimi im është që të jem në skuadra që luajnë në Champions League.”

31-vjeçarja luan si sulmuese dhe në sezonin e fundit te Reali ka shënuar plot 13 gola në 21 paraqitje.

Postime të ngjajshme
Sport

Drita do të mbetet pa një investitor të fuqishëm, Valon Murseli do të largohet në fund të këtij edicioni

Sport

Luftë e madhe në Ligën e Dytë, kështu duket tabela kur kanë mbetur vetëm edhe dy xhiro deri në fund

Sport

Tre talentë shqiptarë në listën e Zvicrës U21

Sport

Njëri nga futbollistët kryesor të Real Madridit pozitiv me Covid-19, mungon në ndeshjen e fundit të La Liga-s