Lajme

Kosova u “përmbytë” nga uji: Ky është parashikimi i motit për fundjavë

Në fundjavë ftohtë, kryesisht vranët me reshje të përziera dimërore, borë, shi dhe shi i akullt. Vende-vende reshjet do të jenë më intensive, me mundësi të përmbytjeve të reja.

Sipas Prishtina Weather në ditët e fundjavës do të mbajë mot më i ftohtë, kryesisht i vranët, e ku nga mbrëmja e së shtunës priten sërish të reshura të reja bore, e të dielën edhe me shi e shi të akullt. Në disa pjesë reshjet do të jenë më intensive e që mund të shkaktojnë përmbytje të reja.

Edhe në fillim të javës së ardhshme mbetet mot i ftohtë, kryesisht me vranësira me reshje të përziera dimërore, borë, shi dhe shi i akullt.

Në pjesën e dytë të javës, edhe pse jo shumë mirë e konfirmuar, ka gjasa që një valë e të ftohtit të shtrihet mbi vendin tonë që zbret temperaturat ndjeshëm nën vlera mesatare. Temperaturat minimale mund të zbresin edhe nën -10C.

Indeksi i cilësisë së ajrit në ditët e ardhshme mbetet në vlera të mjaftueshme dhe mesatare, e orëve të mbrëmjes dhe në mungesë të qarkullimit të mjaftueshëm ajror kalon në vlera të dobëta. Ditën e hënë indeksi mund të qëndrojë më gjatë në vlera të dobëta, por ditën vende-vende zbert edhe në vlera mesatare e të mjaftueshme.9.01 – Më ftohtë, kryesisht vranët. Në mbrëmje sërish fillojnë të reshura bore e që vonë gjatë natës mund të përzien edhe me shi ose shi të akullt.

11.01 – Kryesisht me vranësira, herët në mëngjes me reshje bore. Në mbrëmje me shi dhe borë.12.01 – Kryesisht me vranësira. Kohëpaskohe me mundësi për reshje lokale shiu e në mbrëmje bore.13.01 – Vranësira dhe intervale me diell, në mbrëmje me mundësi për rrebeshe të shkurta bore.Temperaturat e ajrit pësojnë një rënie pak nën vlera mesatare, me minimale që lëvizin nga -2C deri 0C, e maksimale ndërmjet 1C dhe 3C.Do të fryj erë e lehtë dhe mesatare kryesisht nga verilindja 2-7m/s.Shtypja atmosferike në rritje të shtunën, më pas gradualisht në rënie.

Postime të ngjajshme
Lajme

25-vjeçari përfshihet nga orteku i borës, incizon gjithçka dhe mbijeton

Lajme

Memli Krasniqi përmend pesë kandidatë që do t’i votonte për deputet nga lista e Vetëvendosjes

Lajme

Njeriu që para 1 viti u prezantua nga Kurti, sot aderon në PDK

Lajme

Zhduket një 15-vjeçare në Prizren, familja kërkon ndihmë për ta gjetur