Sport

Kosova në përparësi ndaj Maqedonisë së Veriut nëse ndeshja shkon në penalti, ja statistikat e dy portierëve

Ndeshja e sotme në mes Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës ka mundësi të zgjidhet edhe përmes penalltive nëse rezultati në fund të ndeshjes dhe vazhdimeve është i barabartë.

Kjo pasi në ndeshjen e sotme e vlefshme për gjysmëfinalen e play-offit të Ligës së Kombeve, njëra skuadër duhet të dali fituese.

Por nëse ndeshja shkon në penallti, cila skuadër është më favorite?

Sipas statistikave, portieri i “Dardanëve”, Aro Muriç është shumë më i mirë në pritjet e penalltive se sa tre portierët e grumbulluar nga Maqedonia e Veriut.

21 vjeçari i Kosovës ka pritur 5 nga 11 penalltitë që janë goditur në drejtim të tij, me një saktësi të lartë të pritjeve prej 45 për qind, shkruan Gazeta Olle.

Në anën tjetër “numri një” i Maqedonisë së Veriut, Stole Dimitrievski ka pritur po ashtu 5 penallti në karrierën e tij.

Por për dallimi nga Muric, në drejtim të tij janë gjuajtur plotë 34 penallti. Saktësia e pritjeve të penalltisë për Dimitrievskin është 14 për qind.

Edhe dy portierët e bankës rezervë të Maqedonisë së Veriut nuk njihen për pritje penalltish. Bozinovski nuk ka pritur asnjëherë në karrierë penallti, ndërsa Siskovski ka vetëm një pritje.

Gardiani i Kosovës, Aro Muriç ka pritur penallti edhe ndaj yllit të Anglisë si Harry Kane dhe talentit të Chelseat, Reece James.

Postime të ngjajshme
Sport

Këta janë golashënuesit më të mirë pas tetë xhirove në Superligën e Kosovës

Sport

Këtë sezon Ballkani me Dritën po udhëheqin, por ja si dukej tabela e Superligës pas 8 javëve të sezonit të kaluar

Sport

Në mesjavë xhiroja e nëntë, super derbi në Therandë

Sport

Shkëlqeu me 2 gola dhe 1 asist, Berisha merr një notë të madhe për paraqitjen e sotme me Akhmatin