Sport

Kosova e para, Franca e dyta, ja sa larg mbetet Serbia

Kosova po shkëlqen në Kampionatin Evropian të xhudos, që po mbahet në Lisbonë të Portugalisë.

Kosova ka fituar dy medalje të arta dhe një të bronztë dhe kryeson në renditjen e Evropianit, duke e lënë pas Francën me një medalje të artë, dy të argjendta e dy të bronzta.

Ndërsa Italia është në vend të tretë me një medalje të artë e një të bronztë.

Serbia dhe Kroacia renditen të 19-tit, pa asnjë medalje dhe me vetëm një vend të pestë pas dy ditëve të garave.
Kosova po sundon, Serbia mbetet shumë larg nesh.

Renditja në faqen zyrtare të Federatës Evropiane të Xhufos

Distria Krasniqi (-48 kg) dhe Akil Gjakova (-73 kg) fituan medalje të arta dhe Nora Gjakova të bronztën në kategorinë – 57 kg.

 

Selektori i Kombëtares së Kosovës, Driton Kuka dhe kryetari i Federatës së Xhudos së Kosovës, Agron Kuka, me punën e tyre, sot kanë bërë e gjithë bota të shkruajë e komentojë për ta dhe për shtetin e Kosovës.

Postime të ngjajshme
Sport

Drita i dërgon urime Malishevës dhe Ulpianës

Sport

Kjo do të jetë përballja e zjarrtë e “Play-off”-it për inkuadrim në Superligë

Sport

Këto dy skuadra bien nga Liga e Parë

Sport

Liga e Parë: Këto dy skuadra përmbyllin sezonin fantastik me inkuadrim në Superligë, ndërsa këto janë dy skuadrat që bien