EURO 2020

Kjo është shuma që ka fituar Italia pas suksesit në “Euro2020”

Kombëtarja e Italisë ka fituar plotë 34 milionë euro nga fondi i UEFA-s pas suksesit në Kampionatin Evropian të futbollit.

“Azzurrët” fituan Evropianin 2020 pas triumfit në finale kundër Anglisë me rezultat 3-2 pas ekzekutimit të penalltive.

Nga 371 milionë euro sa është shuma e fondit shpërblyes të UEFA-s, shuma më e madhe natyrisht se i ka takuar fitueses së kompeticionit.

Anglia, si finaliste e këtij edicioni ka përfituar 30.25 milionë euro.

Ndërkohë që të gjitha ekipet kombëtare kanë fituar 9.25 milionë euro të cilat i kanë të garantuara.

Postime të ngjajshme
EURO 2020

Pesë lojtarë që vlera e tyre u rrit dukshëm pas paraqitjeve fantastike në Euro 2020

EURO 2020

Pritja e tij e stolisi Italinë me trofeun e “Euro2020”, Donnarumma tregon pse nuk festoi pritjen e penalltisë

EURO 2020

Jorginho tregon përse zgjodhi Italinë para Brazilit

EURO 2020

Skuadrat dhe lojtarët me statistikat më të mira në Euro 2020