Lajme

Kjo është ‘bisha’ M1117 Guardian, që tashmë Ushtria e Kosovës e ka në funksion

M1117 Guardian, i quajtuar edhe Automjeti i Sigurimit të Armatosur (ASV), është një automjet i sigurisë së brendshme bazuar në serinë e makinave të blinduara V-100 dhe V-150 Kommando.

Ajo u zhvillua në fund të viteve 1999 për shërbim me trupat e policisë ushtarake të SHBA-së.

Prototipet e para u shfaqën në shkurt 1997 dhe prodhimi serik i M1117 filloi midis 1999 dhe fillim vitit 2000.

Kurse pas vitit 2001 u miratua nga SHBA që të rritet numri i prodhimit të tyre për shkak ndaj kërcënimit të paraqitur nga mjetet shpërthyese të improvizuara në Irak dhe Afghanistan ndaj forcave Amerikane.

Më poshtë mund ta shikoni fuqinë e këtij mjeti që tashmë e posedon edhe Ushtria e Kosovës:

https://www.youtube.com/watch?v=AlG85R7Kr2A&feature=emb_title

Postime të ngjajshme
Lajme

‘Amerika merr në dorë komplet situatën’

LajmeSport

Joshua - Usyk, këtu mund ta shikoni "LIVE" meçin!

Lajme

U mbajt mbledhja e Këshillit të Sigurisë së Kosovës, ja për çfarë u diskutua

Lajme

Tragjike: Vetura del nga rruga dhe bie në lumë, një i vdekur dhe dy të lënduar