Lajme

Këto janë komunat në të cilat PDK, LDK e AAK nuk kanë bërë të ditur ende kandidatët për kryetarë

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është duke vazhduar të pranoj aplikimet e subjekteve politike për t’u certifikuar në zgjedhjet lokale.

Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi ka bërë të ditur sot për Telegrafin, se periudha e aplikimit të subjekteve politike për t’u certifikuar për pjesëmarrje në zgjedhjet lokale të 17 tetorit si dhe për dorëzimin e listës me emrat e kandidatëve për Kryetar Komune apo për Kuvende Komunale, përfundon më 16 gusht.

E kur kanë mbetur edhe një javë kohë deri në përmbyllje të këtij procesi, partitë politike ende nuk kanë zyrtarizuar kandidatët për kryetarë në të gjitha komunat e Kosovës.

Tri partitë opozitare PDK, LDK dhe AAK deri tash kanë zyrtarizuar shumicën e kandidatëve për komuna, kurse LVV e cila aktualisht është në pushtet, deri më tani nuk ka zyrtarizuar asnjë kandidat në asnjërën prej komunave të Kosovës.

PDK deri tash ka zyrtarizuar 11 kandidatë për kryetarë komunash, ndërkaq ka mbetur pa zyrtarizuar kandidatët në këto komuna: Deçan, Gjakovë, Gjilan, Dragash, Istog, Klinë, Lipjan, Obiliq, Rahovec, Suharekë, Podujevë, Viti, Vushtrri, Malishevë, Junik, Hani i Elezit dhe Mamushë.

Lidhja Demokratike e Kosovës, ka zyrtarizuar 19 kandidatë, ndërkaq komunat në të cilat LDK ende nuk i ka bërë zyrtare kandidatët për kryetarë janë: Gjakovë, Drenas, Kaçanik, Obiliq, Skenderaj, Shtime, Mitrovicë, Hani i Elezit dhe Mamushë.

Edhe partia tjetër opozitare, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës deri tash ka zyrtarizuar 15 kandidatë për kryetarë komunash.

AAK ka mbetur pa zyrtarizim të kandidatëve në këto komuna: Drenas, Dragash, Kaçanik, Fushë Kosovë, Lipjan, Prizren, Skenderaj, Shtime, Viti, Malishevë, Mitrovicë, Hani i Elezit dhe Mamushë.

Ndryshe, zgjedhjet lokale do të mbahen me 17 tetor, ndërkohë subjektet politike kanë 30 ditë kohë për të bërë fushatë zgjedhore.

Postime të ngjajshme
Lajme

MSH ka një thirrje për qytetarët e Kosovës

Lajme

KEDS: Në këto zona do ketë ndërprerje të energjisë elektrike

Lajme

Rama i përgjigjet ftesës së Kurtit, tregon se a do ta vizitojë Kosovën

Lajme

Kjo është mosha e 19 viktimave që humbën jetën nga virusi