Lajme

Këshilli i Evropës: News 24 mbyll dy emisionet që kritikonin kryeministrin Edi Rama

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Me anë të deklarate për mediat Këshilli i Evropës ka reaguar pas mbylljes nga ana e News 24 të dy emisioneve të gazetarëve Ylli Rakipi dhe Adi Krasta.

Ndër të tjera thuhet se të dy programet ishin kritikë për kryeministrin Edi Rama.

DEKLARATA E PLOTË

Në prag të nisjes së sezonit të ri televiziv, kanali i parë televiziv i lajmeve 24-orëshe në Shqipëri, News 24, njoftoi mbylljen e dy emisioneve: “Të Paekspozuarit” të Ylli Rakipit dhe “Krasta A Show” të Adi Krastës. Të dy programet ishin kritikë me kryeministrin Edi Rama dhe transmetuan për një vit në News 24 në pronësi të Focus Media Group.

Gazetari Adi Krasta e ndërpreu punësimin e tij fundjavën e kaluar pasi presidenti i News 24, Irfan Hysenbelliu, u raportua se “u kërcënua” nga Kryeministri dhe Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj. Më 19 korrik 2019, gazetari Artur Cani kishte zbuluar se Kryeministri ishte takuar me pronarin e News 24 për të kërkuar shkarkimin e gazetarit Ylli Rakipi, duke paralajmëruar në kohën kur Adi Krasta ka të ngjarë të humbasë punën e tij.

Adi Krastës iu ofrua një pozicion tjetër brenda kanalit televiziv. Gazetari Ylli Rakipi ka akuzuar qeverinë e Kryeministrit Rama për mbylljen e shfaqjes së tij dhe përfundimin e kontratës së tij me Focus Media Group. Irfan Hysenbelliu mohoi që mbyllja e të dyja emisioneve të bisedimeve rezultoi nga presioni i qeverisë dhe zyra e Kryeministrit i quajti akuzat “lajme të rreme”.

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat