Lajme

Johnson përpiqet të rihapë bisedimet e Brexitit me pranimin e BE-së

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Kryeministri britanik Boris Johnson nisi përpjekjen e tij për të rihapur negociatat për Brexit dje, duke i shkruar Presidentit të Këshillit Evropian Donald Tusk me kërkesë për heqjen e prapaskenës irlandeze.

Në letrën, botuar nga zyra e tij, Johnson përsëriti thirrjet e tij për pajisje – një politikë sigurimi për të shmangur kthimin e një kufiri të vështirë në Irlandë – për t’u hequr nga marrëveshja e tërheqjes e arritur me paraardhësin, Theresa May.

Në vend të tij, ai propozon një angazhim të dy anëshëm për të patur marrëveshje alternative të kufijve deri në fund të një periudhe tranzicioni pas Brexit-it, shkruan Euronews

Sidoqoftë, udhëheqësit e BE-së kanë treguar vazhdimisht se nuk janë të gatshëm të rishikojnë marrëveshjen e tërheqjes, e cila ishte kulmi i gati tre viteve të diskutimeve, transmeton BlicMedia

Më herët, Johnson mbajti një telefonatë të gjatë gati një orë me homologun e tij irlandez, Leo Varadkar, thuhet sipas zyrtarëve. Sidoqoftë, ata duket se kanë rënë dakord pak, përveç që të takohen në Dublin muajin tjetër për bisedime të mëtejshme.

Varadkar përsëriti qëndrimin e tij se marrëveshja e tërheqjes nuk mund të rihapet, thanë zyrtarët.

Në letrën e tij, Johnson tha se Britania ishte e gatshme të shikonte “në mënyrë konstruktive dhe fleksibile” se cilat angazhime mund të ndihmojnë në sigurimin e besimit në lidhje me atë që do të ndodhte nëse marrëveshjet nuk do të ishin të vendosura deri në fund të periudhës.

Rihapja e bisedimeve do ta detyronte Britaninë të bindej disa rregulla të BE-së nëse nuk mund të gjendej ndonjë mënyrë tjetër për të mbajtur kufirin tokësor të hapur midis Irlandës Veriore të qeverisur nga Britanikët dhe Irlandës anëtare të BE-së. Dublini thotë se kjo është thelbësore për ruajtjen e paqes./BlicMedia.net/

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat