Lajme

Jep dorëheqje Arben Vitia

Arben Vitia ka dhënë sot dorëheqje nga posti i ministrit të Shëndetësisë.

Këtë Vitia e ka bërë të ditur përmes një konference për media.

Arsyeja e dorëheqjes së tij vjen pasi që Vitia është edhe kandidat për kryetar të Komunës së Prishtinës, për zgjedhjet lokale të 17 tetorit, raporton FrontOnline.

“Më lejoni në fudn të ju njfot=oj për një vendim që e kam marrë unë sot po ë pëmrbyll angazhimin tim në këtë dëtyrë”,,

“Detyra e ministrit të shëndetësisë është detyrë me privilegj në vete dhe me përgjegjësi të lartë. Mua mu dha besimi nga kryeministri Kurti dhe pata privilegjin t’i shërbej popullit në një kohë të vështirë. U jam mirënjohës për besimin e marrë dhe mbështetjen e dhënë. Kjo përvojë na ka transformuar të gjithëve pa përjashtim. Kjo ka qenë pasuria më e madhe që ka fituar si qenie njerëzore. Unë besoj fuqishëm se së bashku do të kalojmë këtë test nëse të gjithë bashkë e konsiderojmë këtë si sukses tonin”, ka thënë Vitia.

Vitia, kohë më parë në një konferencë për media ka deklaruar se nuk do të jep dorëheqje nga posti i ministrit, derisa kur kryeministri i Kosovës, Albin Kurti të gjejë zëvendësin e tij.

Vitia, është zgjedhur ministër i Shëndetësisë më 22 mars në ditën kur edhe është votuar Qeveria Kurti II, ndërsa të nesërmen më 23 mars ka pranuar edhe zyrtarisht detyrën./FrontOnline

Postime të ngjajshme
Lajme

PDK po përgatit padi për qeverinë Kurti

Lajme

Labi jep lajmin e mirë, thotë se Ambasada në Shkup e ka ftuar nënën e vajzës së sëmurë për të shikuar mundësinë e pajisjes me vizë

Lajme

Kaq vite burgim mund të dënohet burri që rrahu brutalisht gruan në market

Lajme

Komandanti i Njësisë Speciale reagon për rrahjen e gruas në Prishtinë