EURO 2020

Ja pse Italia mund të jetë fituese e EURO 2020

Italia mund t’i bëjë të gjitha

Azzurri luan futboll sulmues të bazuar në posedim me tre mesfushorë të aftë teknikisht si Marco Verratti, Jorginho (truri i vërtetë i skuadrës) dhe Nicolò Barella që lëvizin vazhdimisht topin shpejt.

Tre sulmuesit e tyre kombinohen mirë dhe gjithmonë mund të shënojnë gola të shkëlqyeshëm, siç demonstroi Federico Chiesa kundër Austrisë dhe Lorenzo Insigne kundër Belgjikës.

Sidoqoftë, kur kërkohet, Italia gjithashtu ka dëshmuar se ata mund të formojnë një bllokadë të fortë për të mbrojtur Gianluigi Donnarumma me qendërmbrojtësit veteran Giorgio Chiellinin dhe Leonardo Bonuccin duke u shndërruar në gladiatorë, të aftë për të hedhur çdo top që vjen afër kutisë së tyre. Kombinimi perfekt i rinisë dhe moshës.

Portieri më i mirë

Kevin De Bruyne do të mendojë ende për gjuajtjen e tij në pjesën e parë kundër Italisë në çerekfinale.

Mesfushori i Manchester City kishte goditur topin në mënyrë të përsosur me një përpjekje të fuqishme.

Ai u përgatit për të festuar kur, papritmas, dora e madhe e një Donnarumma u shfaq për të larguar përpjekjet e tij.

Në moshën 22 vjeç, portieri tashmë ka fituar 31 ndeshje për Italinë dhe ka luajtur në 215 ndeshje të Serie A me AC Milan, shkruan 90Min, transmeton Klankosova.tv.

A është e mundur ta plotësojnë boshllëkun e lënë nga Gianluigi Buffon? Po, kur aty është Gianluigi 2.0.

Fuqia e grupit

Nga dita e parë, çdo lojtar i vetëm në skuadër ka theksuar se sa i bashkuar është ky grup.“Ne nuk kemi lojtarë si Ronaldo apo Lukaku. Ylli ynë është grupi”, thotë Bonucci.

Qendërmbrojtësi shtoi se kjo është ndoshta skuadra më e mirë e Italisë në të cilën ka qenë duke marrë parasysh se ai ka fituar mbi 100 ndeshje.

Është e qartë që Mancini ka bërë një punë të jashtëzakonshme. Lojtarët duket se kënaqen çdo minutë së bashku dhe kjo reflektohet në fushë, çdo lojtar është i gatshëm të ndihmojë shokët e tij të skuadrës dhe ata që janë në stol janë gjithmonë të gatshëm të kontribuojnë.

“Ne kurrë nuk jemi të frikësuar për të bërë gabime, sepse gjithmonë mund të mbështetemi te shokët tanë për të dhënë 100 për qindëshin dhe për të na shpëtuar”, thotë Federico Acerbi.

Në anën tjetër…Humbja e Spinazzolas ishte një goditje e tmerrshme për Mancinin.

Mbrojtësi i majtë i Romës ka qenë një nga surprizat më të mira të turneut, ai është emëruar dy herë Ylli i Ndeshjes.

Ai dukej se ishte kudo në kundër Belgjikës.

Në atë ndeshje, brenda disa minutave vendimtare të pjesës së dytë, Spinazzola bëri një bllokim të vijës së golit. Italia do të humbasë shumë nga energjia e tij e pabesueshme.

Postime të ngjajshme
EURO 2020

Pesë lojtarë që vlera e tyre u rrit dukshëm pas paraqitjeve fantastike në Euro 2020

EURO 2020

Pritja e tij e stolisi Italinë me trofeun e “Euro2020”, Donnarumma tregon pse nuk festoi pritjen e penalltisë

EURO 2020

Jorginho tregon përse zgjodhi Italinë para Brazilit

EURO 2020

Skuadrat dhe lojtarët me statistikat më të mira në Euro 2020