Lajme

Italisë i duhet më shumë kohë për të formuar një qeveri të re, thotë presidenti

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Presidenti i Italisë ka tejkaluar kohën e nevojshme për të formuar një qeveri të re.

Sergio Mattarella ka folur për udhëheqësit kryesorë politikë gjatë dy ditëve të fundit në një përpjekje për të gjetur një shumicë për një aleancë të Re.

Ai vjen pasi Kryeministri Giuseppe Conte dha dorëheqjen të martën (20 gusht), duke mbyllur derën në një koalicion të frikshëm midis partisë së Ligës së djathtë të Matteo Salvini dhe populistëve të majtë, Lëvizja Five Star, euronews, transmeton BlicMedia.

Mattarella pritej të bënte një njoftim në lidhje me një qeveri të re të enjten në mbrëmje.

Por, në vend të kësaj, ai tha që këshillimet do të vazhdojnë deri të martën e ardhshme.

Më parë, Salvini bëri thirrje për zgjedhje të freskëta pas një takimi me Mattarella, duke argumentuar se Italia nuk mund të lejojë të humbasë kohën me një “qeveri që grindet”, transmeton BlicMedia

Salvini, i cili ishte ministri i brendshëm i Italisë deri në dorëheqjen e Conte, gjithashtu la të kuptohet se ai do të konsideronte një aleancë të re me Lëvizjen Pesë Yje, nëse do të ishte në favor të një “buxheti të guximshëm”.

“Nëse ata duan ta bëjnë vendin të lëvizë përsëri ne jemi të gatshëm ta bëjmë këtë pa paragjykime, pa kërkuar mbrapa,” tha ai. /BlicMedia/

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat